Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Yüzey Gerilimi ve Kılcallık Etkileyen Faktörler Konu Anlatımı Video İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 9. Sınıf Fizik Fizik
522 İzlenme

Açıklama

Kılcal tüplerdeki su ve cıvanın yükselme veya alçalma hareketleri sonucunda yüzeylerinde iç bükey ya da dış bükey bir şekil oluşur. Adezyon ve kohezyondan kaynaklanan bu etkileşim, sıvı yüzeylerinde bir gerilime neden olur.

Sıvıların yüzeylerinde meydana gelen gerilmeye yüzey gerilimi denir. Ya da sıvı yüzeylerinde, tanecikler arasındaki çekim kuvvetinden kaynaklanan gerilmeye yüzey gerilimi denir.

  • Yüzey geriliminden dolayı sıvı yüzeyi, bu sıvıyı Örten bir zar gibi davranır.
  • Su; yüzeyi ıslatan, cıva ise ıslatmayan bir sıvıdır.

Yüzey Gerilimini Etkileyen Faktörler

  • Sıcaklığın artması yüzey gerilimini azaltır.
  • Suya tuz karıştırmak yüzey gerilimini artırır.
  • Suyun içine atılan bazı kimyasallar (sabun, deterjan) yüzey gerilimini azaltır.
  • Sıvının cinsi yüzey gerilimini değiştirir. Gliserin, cıva, etil alkol, benzin, amonyak, gaz yağı, kan gibi sıvıların yüzey gerilimleri farklıdır. Bu sıvılardan yüzey gerilimi en yüksek olan cıvadır.
  • Yüzey gerilimi azalan sıvılar maddeleri daha iyi temizler. 0 yüzden çamaşır veya bulaşık yıkanırken hem su ısıtılır hem de deterjan kullanılır.
  • Sıvı üzerindeki basınç artarsa yüzey gerilimi azalır.

UYARIAzar azar su kaçıran bir muslukta suyun birikerek damla halini alması sırasında, şu ile musluk arasındaki adezyon kuvveti ve su molekülleri arasındaki kohezyon kuvveti etkilidir. Su belli bir ağırlığa ulaşınca, yer çekimi kuvveti (mg) adezyon kuvvetini yendiğinden damla kopar. Düşme sırasında ise damla, kohezyon kuvveti nedeniyle küresel bir şekil alır.

KılcallıkKılcallık adı verilen olay suyun çok dar bir boru veya kanalda yer çekimi kuvvetine karşı hareketini ifade eder. Bu hareketin oluşma sebebi suyun yüzeye yapışması ve daha sonra kohezyon kuvveti sayesinde üzerinden daha fazla suyun geçmesidir. Buradaki hareket yer çekimi adezyon kuvvetini yenecek kadar su yukarı geçinceye kadar tekrarlanır. Dolayısıyla su yer çekiminin tersi yönde yani yukarıya doğru hareket etmiş olur.

UYARI: Adezyon ve kohezyon kuvvetleri arasındaki İlişkiye göre sıvılar kılcal boruda yükselebilir veya alçalabilir.

Bitkilerin hiçbir pompaları kas sistemleri olmadan toprağın derinliklerindeki suyu metrelerce yukarı çıkarabilmelerinin nedeni ağacın gövdesi boyunca uzanan ince borucuklardır. Bu borucuklar köklerden ağacın yapraklarına kadar su ve mineralleri taşır.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS