Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Tuzlar Konu Anlatımı İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 10. Sınıf Kimya Kimya
357 İzlenme

Açıklama

Sodyum Klorür (NaCl): Halk arasında yemek tuzu olarak bilinen NaCl, tüm canlıların tüketmesi gereken minerallerden biridir. Nötr bir tuz olan NaCl, sanayide çok kullanılan maddelerden biridir. Dünya genelinde yıllık üretimi yaklaşık 200 milyon ton olan NaCl'ün %685 sanayide, %12'si su şartlandırma işlemlerinde, %6'sı yemeklerde kullanılır. NaCl bileşiğinin önemli kullanım alanlarından biri sabun sanayisidir. NaCl'ün çok iyi yağ emme özelliğinden yararlanılarak, sabun üretiminde tepkimeye girmemiş yağların ortamdan uzaklaştırılmasında NaCl bileşiğinden yararlanılır. Metalurjide Al metalinin üretilmesinde yüzdürücü madde olarak NaCl kullanılır. NaCl bileşiği; Tekstil sanayisinde kumaşa boyanın emdirilmesine yardımcı olmak, Hayvan derilerinin tabaklanması, Sebzeleri salamura etmek, Etleri ve balıkları saklamak, Suların yumuşatılmasında kullanılan iyon değiştirici, reçinelerin rejenerasyonunu sağlamak amacıyla da kullanılmaktadır.

Sodyum Karbonat (Na2CO3): Halk arasında çamaşır sodası olarak bilinen Na2CO3 bileşiği bazik özelliğe sahip bir tuzdur. Kaya tuzu yataklarından elde edilir. Sodyum karbonat suda çok iyi çözünür. NazCOa katı veya sıvı yağlarla tepkimeye girerek sabunlaşma tepkimesi verir.

Sodyum Bikarbonat (NaHCO3): Halk arasında kabartma tozu ya da yemek sodası olarak bilinen NaHCO3 bileşiği bazik bir tuzdur. Suda oldukça iyi çözünür. NaHC03 bileşiğinin birçok farklı kullanım alanı vardır.

Sodyum sülfat (Na2S04): Sodyum sülfat beyaz kristalleri olan, suda çok iyi çözünen nötral bir tuzdur. Sulu çözeltisinin pH değeri 7'dir. Na2S04 ını en önemli kullanım alanlarından biri deterjanlardır. Dünyadaki Na2S04 üretiminin yarısı toz deterjan üretiminde kullanılmaktadır. Na2S04, kağıt üretiminde de kullanılır. Odun hamurunun kraft yöntemiyle işlenmesinde Na2SO4 ten yararlanılır. Kraft yöntemi, odun hamurunun çeşitli kimyasal maddelerle etkileştirerek selüloz liflerinin birbirinden ayrılması işlemidir. Na2S04, cam üretim sırasında camda oluşan küçük hava kabarcıklarının giderilmesinde de kullanılır. Na2S04, tekstil sanayisinde kumaş boyalarının yüzeye homojen sürülmesinde yardımcı olarak kullanılır.

Potasyum Nitrat (KNO3): Halk arasında güherçile olarak bilinen KNOB, beyaz renkli kabuksu kristallere sahip nötral bir tuzdur. Suda oldukça iyi çözünür. Çok iyi bir yükseltgeyici olan KNO3. indirgeyici maddelerle patlayarak tepkime verir. Bu özelliği sebebiyle patlayıcı madde üretiminde kullanılır. KNO3, odun kömürü tozu ve kükürt karışımı ile barut üretilir. KNOS ve şeker kamışından ise duman bombası üretilir.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS