Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Oran Orantı Konu Anlatımı 1. Bölüm İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: Matematik 9. Sınıf Matematik
601 İzlenme

Açıklama

Oran: Birimleri aynı olan iki çokluğun karşılaştırılmasına oran denir. a nın b ye oranı a/b veya a:b şeklinde gösterilir.
Örneğin; 3 kg ın 4 kg a oranı 3/4 olur. Fakat 3 metrenin 4 litreye oranından söz edemeyiz, çünkü bu iki çokluk aynı birime sahip değildir.
Orantı: İki veya daha fazla oranın eşitliğine orantı denir. a/b = c/d = k ifadesi iki oranın eşitliğini, a/b = c/d =e/f = k ifadesi de üç oranın eşitliğini gösterir. Buradaki k sayısına da orantı sabiti adı verilir.
Örneğin; a/b = c/d = 3 eşitliği, orantı sabiti 3 olan bir ikili orantıdır.
a/b = c/d orantısı a:b = c:d şeklinde de yazılabilir. Burada b ve c sayılarına içler, a ve d sayılarına da dışlar denir. İçlerin çarpımı dışların çarpımına eşit olur.
Orantı Çeşitleri
Doğru Orantı: Birbiriyle orantılı iki çokluktan biri artarken diğeri de aynı oranda artıyor, biri azalırken diğeri de aynı oranda azalıyorsa bu iki çokluk doğru orantılıdır. Doğru orantılı iki çokluğun birbirine oranı sabittir. a ve b doğru orantılı iki çokluk ise a/b = k olur.
Ters orantı: Birbiriyle orantılı iki çokluktan biri artarken diğeri aynı oranda azalıyor, biri azalırken diğeri aynı oranda artıyorsa bu iki çokluk ters orantılıdır. Ters orantılı iki çokluğun çarpımları sabittir. a ve b ters orantılı iki çokluk ise a.b = k olur.
Bileşik Orantı: Bir orantının içinde hem doğru hem ters orantı varsa bu orantıya bileşik orantı denir. a sayısı b ile doğru, c ile ters orantılı ise a.c/b = k olur.
İş problemlerinde kapasite, zaman ve işçi sayısı yapılan işle doğru orantılı olduğundan yapılan işin diğer değişkenlerin çarpımları oranı eşittir.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS