Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Kurtuluş Savaşında Cepheler 1. Bölüm İsabet Akademi

Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 11. Sınıf Tarih Tarih
281 İzlenme

Açıklama

Gümrü Barış Antlaşması (3 Aralık 1920)
Antlaşmanın Maddeleri:
Sarıkamış, Kars, Kağızman ve lğdır Türk hükümetine bırakılacak, TBMM ile Ermenistan arasındaki sınır Çıldır Gölü ve Aras Nehri olacak, Ermenistan Hükümeti, Sevr Antlaşması'nı tanımıyacak ve Türkiye'ye karşı hiçbir düşmanca davranışta bulunmayacak, Ermeniler'den Türklere karşı silah kullanmamış olanlar Türkiye'ye geri dönebilecektir.
Antlaşmanın Yorumlanması
Gümrü Antlaşması ile Kars ve çevresi kurtarılmış ve Ermeni Hükûmeti, Sevr Antlaşması'nın geçersiz olduğu kabul ederek Doğu Anadolu'daki her türlü isteklerinden vazgeçmiştir. Bölgedeki birlikler diğer cephelere kaydırılmıştır. Sovyet Rusya ile siyasi ilişkiler hızlanmıştır. TBMM'nin gücü ve siyasi otoritesi artmıştır.
Güney Cephesi
Mondros Ateşkesi'nden sonra Fransızlar, İngilizler ile anlaşma yaparak Urfa, Antep ve Maraş'ı işgal ederken bölgedeki halka baskı ve zulüm yapmıştır. Fransızlar aynı zamanda Mısır ve Suriye'den getirdikleri Ermenileri teşkilatlandırıp Türkler üzerine kışkırtmışlardır. Tüm bu haksızlıklar üzerine bölge halkı Adana, Urfa, Antep ve Maraş'ta Kuvayımilliye birlikleri kurarak direnişe geçmiştir. Kılıç Ali ve Yörük Salim Bey Maraş'ta, Yüzbaşı Ali Saip Bey Urfa'da, Topçu Kemal Bey, Piyade Yüzbaşı, Katip Bey, Adana'da ve Teğmen Said Bey, Antep'te önemli başarılara imza atmışlardır. Kuvayımilliye karşısında başarılı olmayan Fransızlar, 11 Şubat 1920'de Maraş”tan ve 10 Nisan 1920'de Urfa'dan kovulmuştur. Fransa 20 Ekim 1921 'de imzalanan Ankara Antlaşması ile Antep ve Adana'daki işgaline son vermiştir.
Batı Cephesi
Türk milletinin geleceğini belirleyen en önemli çarpışmalar Batı Cephesi'nde özellikle düzenli ordunun kurulmasıyla başlamış ve en büyük askerî çarpışmalar da bu cephede gerçekleşmiştir.
Kuvayımilliye Birliklerinin Yetersiz Kalması
Kurtuluş Savaşı boyunca oluşturduğu savunma hatlarıyla ve düzenlediği ani baskınlarla düşman kuvvetlerinin ilerIeyişini yavaşlatan Kuvayımilliye birlikleri; hukuk devleti anlayışına aykırı davranmaları, belli bir disiplin ve eğitimden yoksun olmaları, düşmanı ülkeden çıkaracak güce sahip olmamaları gibi nedenlerle tartışma konusu olmuştur. İşte tüm bu nedenlere bağlı olarak Mustafa Kemal Paşa düzenli ordunun kuruluş çalışmalarını başlatmıştır.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS