Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Katılar ve Hal Değişimleri 2. Bölüm Konu Anlatımı İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 9. Sınıf Kimya Kimya
351 İzlenme

Açıklama

Kinetik enerji: Taneciklerin hareketi sonucu elde edilen enerjiye kinetik enerji denir. Tanecikler ne kadar hızlı hareket ederse kinetik enerji o kadar büyüktür. Sıcaklığın artması taneciklerin hızını dolayısıyla kinetik enerijsini artırır.
Potansiyel Enerji: Tanecikler arasındaki etkileşme kuvvetinden elde edilen enerjiye potansiyel enerji denir. Tanecikler arasındaki uzaklık ne kadar fazla ise maddenin potansiyel enerjisi o kadar fazla olur. Buna göre, katı, sıvı ve gaz halleri arasında katı halin potansiyel enerjisi en düşük, gaz halin potansiyel enerjisi en yüksek olur. Sıcak bir cisimden soğuk bir cisme aktarılan enerjiye ısı denir. Yani ısı, sıcaklık farkından kaynaklanan bir enerji türüdür. Madde ısındıkça ya da soğudukça maddenin başka haline dönüşür. Bu olaya hal değişimi denir.
Buharlaşma ve yoğunlaşma: Sıvı yüzeyine gelen ve yeterli enerjiyi alan tanecik, değerlerinin çekim etkisinden kurtularak serbest hareket etmeye başlar. Bu olaya buharlaşma denir. Buharlaşmanın olabilmesi için taneciklerin dışarıdan ısı alması gerekir. Elimize döktüğümüz kolonyanın serinlik vermesi, denizden çıktığımızda üşümemiz, toprak testilerdeki suyun daha soğuk olmasının sebebi maddelerin temas ettiği yüzeydeki ısıyı olarak buharlaşmadır. Buna göre ısı kaybeden yüzeyin sıcaklığı düşer. Buhar fazındaki tanecikler ısı kaybederse hızları azalır ve diğer taneciklerle arasında bağ oluşarak sıvı hale döner. Bu olaya yoğuşma denir. Kaynayan çaydanlığın üzerine çay tepsisi koyduğumuzda buharlaşmış olan su molekülleri soğuk olan tepsiye çarptığında sıcaktan soğuğa doğru enerji aktarımı olur. Bu durumda enerji azalır su buharları yoğunlaşarak sıvı hale geri döner.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS