Fotosentez Tepkimeleri konu anlatımı çözümlü sorular video 11. sınıf biyoloji
Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Fotosentez Tepkimeleri İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 11. Sınıf Biyoloji Biyoloji
383 İzlenme

Açıklama

Fotosentezin Işığa Bağımlı Tepkimeleri
Fotosentez tepkimelerinin başlayabilmesi için klorofil molekülünün ışık tarafından uyarılması gerekir. Işık olmadan fotosentez tepkimeleri gerçekleşmez. Işığa bağımlı tepkimelerde ışık doğrudan görev alır. Tepkimelerde klorofil, ETS, HZO ve NADP görev alır. Bu aşamada ışıktan bağımsız evre tepkimeleri için gerekli ATP ve NADPH üretilir. Atmosfere 02 verilir. Kloroplastlarda granumları oluşturan tilakoit zarlarda klorofilin ışığı soğurmasıyla serbest kalan elektronları yakalayan elektron taşıma sistemi (ETS) elemanları vardır. ETS'de elektronlar yükseltgenme indirgenme kuralIarına göre hareket ederek bir molekülden diğerine aktarılır. Fotofosforilasyon (ışık enerjisinin kullanılarak ADFA ve inorganik fosfattan (Px) ATP sentezlenmesi) bu aşamada gerçekleşir. Fotofosforilasyon tepkimelerinin gerçekleşmesinde ETS elemanları, enzimler ve klorofil görev alır. Işığa bağımlı evrede hidrojen kaynağı olan molekül (bitkilerde HZO) parçalanır. H2O'nun ışık varlığında parçalanması olayına fotoliz denir. Fotoliz ile H2O'nun parçalanması sonucu açığa çıkan hidrojenler NADP nin yapısına katılarak NADPH sentezlenir ve atmosfere oksijen verilir.
Fotofosforilasyon Tepkimeleri
FS II`de anten kompleksini oluşturan pigmentler güneş ışığını soğurarak klorofile yönlendirir. Klorofilin en dış elektronu uyarılır ve klorotilden kopar. Uyarılmış elektron ilk alıcı tarafından tutulur. (İlk alıcı indirgenir.)
Daha sonra elektronlar ETS de (plastokinon (Pq), sitokrom (stk) ve plastosiyanin (pc) aracılığıyla FS l'e aktarılır. FS I'e elektron verdiği için FS ll yükseltgenmiştir. Elektronlar zincirde ilerledikçe ekzergonilÖ olarak daha düşük bir enerji düzeyine düşerler ve bu olaydan açığa çıkan enerji tilakoit zarda ATF' yapımında kullanılır. FS I'deki ilk alıcı, ışık tarafından uyarılan elektronları ferodoksine aktarır. İndirgenen terrodoksin yüksek enerjili elektronları stromada bulunan bir enzim yardımıyla NADP ye vererek yükseltgenir.
Organik Moleküllerin sentezi
Yaprakta kloroplast organelinin stromasında ışıktanbağımsız evrelerde üretilen glikoz, yaprakta nişasta olarak depolanabilmekte ve İhtiyaç halinde tekrar glikoza dönüşmektedir. Işıktan bağımsız evrede oluşan PGAL çeşitli organik maddelerin hammaddesidir. Fotosentez yapan canlılar ortamdan aldıkları nitrat tuzlarını amonyuma (NH4t) dönüştürür. PGAL mo4 lekülü amonyum ile birleşerek amino asit sentezini sağlar. Amino asit dışında yapısında azot bulunan vitamin, hormon ve azotlu organik bazlar da bu aşamada üretilir. PGAL gliserol ve yağ asiti üretiminde kullanılır. Gliserol ve yağ asitleri yağ sentezinde kullanılır. Fotosentez ile oluşan monosakkaritlerin birleşmesi ile disakkaritler ve polisakkaritler sentezlenir.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS