Enerji Kaynakları ve Verim Konu Anlatımı İsabet Akademi
Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Enerji Kaynakları ve Verim Konu Anlatımı İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 9. Sınıf Fizik Fizik
990 İzlenme

Açıklama

Canlılar yaşantıları boyunca birçok ihtiyaçlarını gidermek için enerjiye ihtiyaç duyarlar. İnsanlar ihtiyaçları olan enerjiyi yedikleri besinlerden elde ederler. Hiç hareket etmeyen bir insan bile vücudunun biyolojik faaliyetleri için enerji harcar. Çok yoğun çalışan bir insan hiç hareket etmeyen birine göre yaklaşık iki kat enerji harcar. Hiç hareket etmeyen bir kişi günde 10000 kJ enerji harcarken yoğun bir işte çalışan kişi 18000 kJ enerji harcar. 70 kg kütleli bir kişinin bazı etkinliklerde bir saatte harcadığı enerji aşağıda verilmiştir.

Dengeli Beslenmek: Vücudumuzun günlük aktiviteler için enerjiye ihtiyacı olduğu gibi yeni hücrelerin üretilmesi ve hasar gören hücrelerin onarılması için de enerjiye ihtiyacı vardır. Ayrıca hücre üretimi ve onarımı için protein, karbonhidrat, yağ ve minerallere ihtiyacımız vardır. Bunun için dengeli beslenmede iki farklı dengeyi korumamız gerekir.

1. Besinlerden aldığımız enerji ile harcadığımız enerjinin dengesi Bu dengeyi sağlamazsak kilo alabilir veya kilo verebiliriz.
2. Besinlerden aldığımız protein, yağ, karbonhidrat ve mineral dengesi.

Bu dengeyi de sağlamazsak çeşitli hastalıklara yakalanabiliriz.
1 gram protein 4 kalori
1 gram karbonhidrat 4 kalori
1 gram yağ 9 kalori
100 gram sütlü çikolatada

Verim: Her sistemde, sisteme verilen enerji ile sistemden alınan yararlı enerji farklıdır. Yani hiçbir makine %100 verimle çalışmaz. Örneğin, her motor çalışırken ısınır ve enerji kaybından dolayı verimi %100'ün altına düşer.

Enerji Kaynakları: Yaşadığımız ortamda insan sayısındaki artış ve teknolojik gelişimler enerjiye olan ihtiyacın artmasına sebep olmaktadır. Bu ihtiyacın önümüzdeki 40 - 50 yılda en az iki katına çıkacağı tahmin edilmektedir. Bu durumda insanlar doğal kaynakları (petrol, fosil yakıtlar, kömür)'nın yanında yenilenebilir enerji kaynakları (güneş enerjisi, rüzgar enerjisi vb.)'nın üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir. Enerji kaynaklarını ikiye ayırabiliriz. Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Yenilenemez Enerji Kaynaklarıdır.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları: Faydalı enerji sürekli kullanıldığında yenilenebilen enerji kaynaklarıdır. Su, Güneş, Rüzgar, Jeotermal, Biyokütle, Hidrojen enerjileri vb bu tür enerji kaynakları olarak gösterilebilir.

Su Enerjisi: Barajlarda biriktirilen su, türbin kapaklarının açılmasıyla mekanik enerjinin elektrik enerjisine dönüşmesine sebep olur. Barajlar çok maliyetli olmasalar bile çevresel arazi etkileri olumsuz şartlar oluşturabilir.

Güneş Enerjisi: Yaşadığımız ortamda en temiz yenilenebilir enerjidir. Güneş ışınlarının toplanıp kullanılmasıyla ilgili teknolojik gelişmeler sürmektedir. Güneş enerjisini toplayan kollektörler şu an çoğu binaların çatılarında yerlerini almaktadırIar. Yakın gelecekte güneş pilleriyle çalışan arabalara binmek artık hayal olmayacaktır.

Biyokütle Enerjisi: Bitkisel ve hayvansal yağlardan elde edilen enerji türüdür. Organik çöplerin yakıta dönüştürülmesi ve elde edilen biyoyakıtın çeşitli alanlarda kullanılmasını beraberinde getirmiştir.

Jeotermal Enerji: Yeryüzünün iç katmanlarından yeryüzüne doğru yayılan ısıdan elde edilen enerjidir. Yağmur suları gibi yerin iç katmanlarına akan sular çok sıcak kayaçlarla etkileşerek sıcak su, sıcak çamur ve buhar olarak yeryüzüne çıkarlar. Bizde bu enerji türünden çeşitli amaçlarla faydalanırız. Evlerin, hamamların ısıtılması, elektrik üretimi gibi bir çok alanda kullanılabilir. Ülkemiz genç tektonik bölgede olduğundan özellikle Ege bölgemizde termal sular daha sık görülmektedir.

Rüzgar Enerjisi: Rüzgar enerjisinden yararlanma yeni bir enerji kaynağı düşüncesi değildir. Çok eski devirlerden beri yelkenli teknelerde, yel değirmenlerinde kullanılmaktadır. Ülkemizin büyük bir bölümü rüzgar enerjisiyle elektrik enerjisi üretebilecek bir coğrafyadadır.

Dalga Enerjisi: Okyanuslar sürekli hareket halinde olduğundan bitmez tükenmez bir mekanik enerji içermektedir. Şamandıralarla deniz yüzeyinde tutulan sistemler hareket enerjisinden elektrik üretmemizi sağlar.

Yenilenemez Enerji Kaynakları: Yaşadığımız ortamda kullandığımız süreçte kendilerini yenileyemeyen kaynaklardır. Fosil yakıtlar ve nükleer enerji bunlara örnek olarak verilebilir.

Fosil Yakıtlar: Milyonlarca yıl önce yaşamış olan hayvan ve bitki kalıntıIarının yerin altında yüksek sıcaklık ve basınçtan fosil yakıta dönüşmesinden oluşur. Petrol, kömür, doğal gaz vb. kaynaklar fosil yakıtlardır. Çevreye verdiği zarar tartışılmaz olmakla beraber üretim kolaylığı insanları bu yenilenemez enerjiyi kullanmaya itmiştir.

Nükleer Enerji: Bir atom çekirdeğindeki parçalanma veya birleşmede açığa çıkan enerjidir. Nükleer enerji santralleri ile uranyum gibi radyoaktif elementler kullanılarak enerji elde edilir. Fosil yakıtlara göre daha temizdir. Fakat kullanılan elementlerin atıkları uzun sürede bozunduğundan atıkların saklanma sıkıntısı vardır. Enerji miktarının çoğunluğundan dolayı ileri teknolojik reaktörleri geliştirilmiştir.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS