Ekoloji Bilimi ve Temel Kavramları konu anlatımı çözümlü sorular video 10. sınıf biyoloji
Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Ekoloji Bilimi ve Temel Kavramları İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 10. Sınıf Biyoloji Biyoloji
429 İzlenme

Açıklama

Ekosistemin Canlı ve Cansız Bileşenleri
Canlıların birbiriyle ve yaşadıkları çevre ile olan ilişkilerini inceleyen biyolojinin alt bilim dalı ekolojidir. Canlılar yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için birbirleriyle ve yaşadıkları çevredeki diğer canlılar ve cansız etmenlerle etkileşim halindedir. Sanayileşmenin hızlanması çevre kirliliğinin artışına neden olmuştur. Günümüzde küresel ısınma, asit yağmurları, ozon tabakasının inoelmesi gibi yeni ekolojik sorunlar ortaya çıkmıştır. Ekolojik sorunların insanlar üzerinde de olumsuz etkileri gözlenmeye başlanmıştır. Besin ve suların kirlenmesi, nükleer sızıntılar kansere, kaynakların hızlı tüketimi açlığın ortaya çıkmasına sebep olmuştur.
Ekolojinin Diğer Bilim Dallarıyla İlişkisi
Ekoloji bir çok bilim dalı ile ilişkilidir. Tabiatta çok sayıda canlı türü bulunur. Bu türler farklı coğrafik yaşam alanlarına dağılmışlardır. Bu yaşam alanlarında birbirleriyle, cansız çevreyle oluşturdukları etkileşim, insanların bu canlılarla etkileşimi birçok bilim dalı ile ilişkilendirilebilir.
Ekolojideki Temel Kavramlar
Ekoloji bir orğanizmayı tek bir birey olarak incelemekten çok bu organizmanın içinde yer aldığı ekolojik organizasyon düzeylerini inceler.
Habitat
Bir türe ait bireylerin en iyi uyum gösterdiği, yaşamlarını en iyi sürdürdüğü doğal yaşam ortamıdır. Canlılar habitatlarında doğal olarak yaşayıp üreyebilirler. Habitat sabit bir bölgede olmayabilir. Bazı canlı türleri zaman içinde habitatlarını değiştirebilirler. Göçmen kuşların mevsimsel değişmelere bağlı olarak habitatlarında değişim gerçekleşebilmektedir.
Ekolojik Niş
Bir canlı türünün yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirmesi, beslenmesi, korunması, üremesi gibi tüm işlevleri ekolojik niş olarak ifade edilir. Ekolojik niş canlının yaşadığı doğal adresteki (habitat) işi (görevi) olarak tanımlanabilir.
Popülasyon
Ortak bir atadan gelen, yapı ve görev bakımından benzer organlara sahip, aralarında gen alış verişi yapabilen ve kısır olmayan (verimli) döller meydana getiren bireylere tür denir, Belirli bir bölgede yaşayan aynı tür canlıların oluşturduğu topluluğa ise popülasyon denir. Popülasyon oluşturan bireyler ortak yaşam alanını payIaşırlar. Çiftleşme, yaşam alanı, beslenme gibi konularda aralarında rekabet oluşur.
Komünite
Aynı yaşam alanını paylaşan, birbiriyle ilişkili tüm popüIasyonların oluşturduğu topluluğa komünite denir. Bir bölgede, orman, dere veya ağaç kütüğünün oyuğunda yaşayan tüm canlı türleri komünite oluşturabilir. Komüniteler, kendilerine göre özgün ilişkileri barındıran. birimlerdir. Komüniteleri oluşturan tür çeşitliliği farklılık gösterebilir. Okyanus kıyılarında bulunan gel git bölgelerinde tür çeşitliliği zengindir.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS