Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Çözeltilerde Derişim Konu Anlatımı İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 10. Sınıf Kimya Kimya
499 İzlenme

Açıklama

Çözeltilerde çözünen Madde Miktarı Nasıl İfade Edilir: Çözeltiler çözücü ve çözünenden oluşan homojen karışımlardır. Çözeltinin kütlesi çözücü ve çözünen kütleleri toplamına eşittir. Örneğin 100 g suda 20 g şeker çözündüğünde oluşan çözeltinin kütlesi 120 gramdır. Benzer şekilde istisnalar olmakla birlikte herhangi bir çözeltinin hacmi çözücü ve çözünen hacimleri toplamına eşittir. Katı bir madde suda çözündüğünde, suyun hacmini önemli miktarda değiştirmez. Çözeltinin hacmi, suyun hacmine eşit kabul edilir. Bir çözelti ya da çözücüde bulunan çözünen miktarının ölçüsüne derişim ya da konsantrasyon denir. Çözeltilerle ilgili deneysel çalışmalarda en çok dikkat edilmesi gerekenlerin başında çözelti derişimi gelir. Kimyagerlerin yaptığı çözelti analizleri ve bu değerlerin yorumlanması hayati önem taşımaktadır.

Derişim Birimleri: Çözeltinin türüne, hazırlanma şekline ya da çözünen madde miktarının çok az olmasına bağlı olarak farklı derişim birimleri tanımlanmıştır.

Kütle/Hacim Yüzdesi: Kütle/ Hacim yüzdesi, 100 mL çözeltide çözünen maddenin gram miktarına denir. Kütle/hacim yüzdesi, % (mN) şeklinde gösterilir. Sıvı-katı çözeltilerinden katı maddenin çözelti hacmini değiştirmediği kabul edilir. Dolayısıyla sıvı-katı çözeltilerinde çözücünün hacmi ile çözeltinin hacmi eşit kabul edilir.

Kaynama Noktası Yükselmesi: Saf suda uçucu olmayan bir katı madde çözündüğünde suyun kaynama noktası yükselir. Örneğin normal basınçta saf su 100 °C`ta kaynar. Fakat suda bir miktar tuz çözündüğünde kaynama 100 °C'ın üzerinde gerçekleşmektedir. Tuzlu suyun kaynamaya başladığı sıcaklık ile saf suyun kaynama sıcaklığı arasındaki fark kaynama noktası yükselmesi olarak ifade edilir.

Donma Noktası Alçalması: Saf suda uçucu olmayan bir madde çözündüğünde suyun donma noktası düşer. Örneğin normal basınçta saf su 0 °C`ta donar. Fakat suda bir miktar tuz çözündüğünde donma 0 °C'ın altında gerçekleşmektedir. Kışın buzlanmayı önlemek amacıyla yolların tuzlanması ve taşıt radyatörlerine antifiriz konulması suyun bu özelliğinden yararlanma şeklidir. Çözelti derişimi arttıkça suyun donma noktası düşer.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS