Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Asit ve Baz Tepkimeleri Konu Anlatımı İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 10. Sınıf Kimya Kimya
640 İzlenme

Açıklama

Asitlerin ve Bazların Tepkimeleri: Saf suda H ve OH' iyonlarının mol sayıları (miktarları) ve derişimleri eşittir. Bu sebeple saf su nötr özelliğe sahiptir. Asitler, saf suda çözündüklerinde H iyonu derişimin artmasına neden olurlar. Asitlerin sulu çözeltilerinde H iyonlarının sayıları OH' iyonlarının sayısından fazladır. Bazlar, saf suda çözündüklerinde OH' iyonu derişiminin artmasına neden olurlar. Bazların sulu çözeltilerinde OH' iyonlarının sayısı H iyonlarının sayısından fazladır. Asitlerin ve bazların tepkime denklemlerini yazabilmek için yaygın olarak kullanılan bazı asitleri ve bazları formülleri ile bilmek gerekir.
Nötralleşme Tepkimeleri ve pH Kavramı: Asitlerle bazlar birbirleriyle tepkimeye girerek tuz ve genellikle su oluştururlar. Bu olaya nötralleşme tepkimesi denir. Yalnız her nötralleşme tepkimesinde ortamın tam nötr olması gerekmez. Nötralleşme tepkimesinin tamamlanıp tamamlanmadığı, farklı pH aralıklarında farklı renk oluşturabilen indikatörlerle takip edilir. Bu indikatörler doğal pek çok maddede bulunan zayıf asit veya bazlardır. Turnusol kağıdı, asidik çözeltilerde kırmızı, bazik çözeltilerde mavi renk alır. Üniversal pH kağıtları, turnusoldan farklı olarak çözeltilerin pH değerini ölçmeye yarar. Bu kağıtlar fenolftalein, bromtimol mavisi, metil kırmızı gibi bir çok indikatörü içerir.
Asit-Baz Tepkimeleri Nasıl Takip Edilir: Derişimi bilinen asit ya da baz kullanılarak, derişimi bilinmeyen baz ya da asidin derişimini, nötralleşme tepkimesi yardımı ile tespit etmeye titrasyon denir. Burada nötralleşme tepkimesinin tamamlanıp tamamlanmadığını anlamak için farklı pH aralıklarında farklı renk alabilen indikatör maddeler kullanılır. İndikatör ilave edilmiş olan çözelti üzerine diğer çözelti yavaş yavaş eklenir. Flenk değişimi gözlendiği anda çözelti ekleme işlemi sonlandırılır.
Asit-Baz Tepkimelerinin Gündelik Yaşam Açısından Önemi: Günlük yaşamda asit ve bazların bir çok tepkimesi ile karşılaşmaktayız. Bunlardan en önemlisi, asitlerin metallerle olan etkileşimleridir. Genellikle asitler, çoğu metalleri arındırırlar. Asitlerle etkileşerek Hz gazı çıkaran metallere aktif metal denir. Hiçbir asitle etkileşime girmeyen metallere soy metal denir. Altın (Au), platin (Pt) ve paladyum (Pd) soy metal olup asitlere karşı asaldır. Asitler genellikle cam ya da plastikten yapılmış kaplarda saklanabilir. Ancak zayıf bir asit olmasına rağmen HF (hidrojen florür), camı aşındırma özelliğine sahiptir. Bu sebeple cam ve porselen türü kaplarda HF asidi saklanmaz. Asit ve bazların suda çözünmesi ekzotermik (ısı veren) olaydır. Bu sebeple asitler ve bazlar suda çözündüğünde aşırı ısınma olabilir. Eğer asit üzerine su ilave edilirse etrafa sıçrayıp zarar verebilir. Asit çözeltisi hazırlanırken; asit üzerine su ilave edilmemeli, su üzerine asit ilave edilmelidir.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS