Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Suyun Otoiyonizasyonu Konu Anlatımı İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: Kimya 11. Sınıf Kimya
564 İzlenme

Açıklama

Suda az çözünen tuz ne demektir. Bu tuzların sudaki çözünürlükleri nasıl hesaplanıyor? Ya da yine sıkça duyduğumuz sert su ifadesi ne anlama geliyor. Suyun sertliği nasıl hesaplanıyor? Bu ve benzeri konuların cevaplarını bu ünitede inceleyeceğiz.
Bilindiği Üzere su Özel bir çözücüdür ve Vücudumuz için çok önemli bir sıvıdır. Vücudumuz için çok önemli görevleri olan (Emilim, sindirim, besinlerin taşınması, iyi denetimi.....) su acaba hangi özelliklere sahip; acaba yalıtkan mıdır yoksa iletken midir? Genelde sat suyun elektriği iletmediği bilinir. Acaba gerçekten sat su yalıtkan mıdır?
Duyarlı araçlarla yapılan ölçümlerde saf suyun çok az da olsa elektriği ilettiği gözlemlenmiştir. Bu durum suyun azda olsa (10 milyon su molekülünden 1 tanesi) iyonlaştığını gösterir. Yani saf suda su molekülleri ile oluşan iyonlar arasında bir denge vardır. Suyun bu şekilde iyonlarına ayrışmasına suyun otoiyonizasyonu denir.
Bu dengeye ilişkin bir denge sabiti vardır ve suyun denge sabiti olarak adlandırılır. KS" ile gösterilir. Sıcaklık değiştikçe KS” değeride değişecektir. Suyun iyonlaşması endotermik bir reaksiyondur. Dolayısıyla sıcaklık artırıldığında KS” değeri artar.
pH ve pOH Kavramı
Sulu çözeltilerde [Ht] ve [OH'] iyonları derişimleri çok küçük değerlerdir. Bu da bazen hesaplamalarda karışıklıklara ve hatalara' neden olmaktadır. 20. yüzyılın başlarında Danimarkalı biokimyacı pH ve pOH kavramlarını geliştirdi. p, power kelimesinin kısaltılmışı olup herhangi bir sayının eksi logaritmasıdır.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS