Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Sürtünme Kuvveti Konu Anlatımı İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 9. Sınıf Fizik Fizik
460 İzlenme

Açıklama

Farklı ortamlarda hareket eden cisimlere hareketinden dolayı hareketine zıt yönlü bir direnme kuvveti doğar. Buna sürtünme kuvveti denir. Sürtünme kuvvetinin günlük yaşantımızı hem kolaylaştırıcı ve hem de zorlaştırıcı etkisi vardır. Sürtünme kuvveti harcadığımız enerjinin bir kısmının kaybolmasına neden olur. Ancak aynı sürtünme kuvveti yürümemizi, hareket halindeki bir otobüste ayakta durmamızı, araçların harekete başlamasını sağlar.

Sürtünme kuvvetinin büyüklüğü

1. Temas yüzeyinin büyüklüğüne bağlı değil.
2. Temas eden yüzeylerin cinsine bağlıdır.
3. Zeminin tepki kuvveti ile doğru orantılıdır.

Hayatımızda Sürtünme Kuvveti: Sürtünme kuvveti günlük hayatımızın bir çok alanında karşımıza çıkmaktadır. Sürtünme kuvvetinin olumlu ve olumsuz etkileri vardır. Yürümemizi, yazı yazmamızı, yazdıklarımızı silmemizi sağlayan faaliyetlerde sürtünme kuvvetinin etkisi gözlenir. Sürtünmenin olumsuz etkileri arasında sürtünmeden dolayı metal yüzeylerin ve elbiselerin aşınması sayılabilir. Bazı durumlarda sürtünme kuvvetini artırmak isteriz. Örneğin karlı havalarda araba lastiklerine zincir takarak araçların yola daha iyi tutunmalarını sağlarız. 

Bazı durumlarda ise sürtünmeyi azaltmak isteriz. Örneğin, uçaklar hava sürtünmesinden etkilenmeyecek şekilde tasarlanır.

Net Kuvvetİki ya da daha fazla kuvvetin bir cisme yaptığı etkiyi tek başına yapabilen kuvvete net kuvvet denir. Bir cisme etki eden kuvvetler aynı yönde etki ediyorsa net kuvvet bulunurken kuvvetler vektörel büyüklük olduğu için toplanır.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS