Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Sayı ve Kesir Problemleri Konu Anlatımı İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: Matematik 9. Sınıf Matematik
836 İzlenme

Açıklama

Verilen problemin denklemini kurarken x, y, z, ... gibi değişken kullanılarak problem matematik diline çevrilir. Bunun yardımıyla bir sayının 3 eksiği,  bir sayının 4 fazlası, bir sayının 5 katı, bir sayının 2 katının 7 fazlası, bir sayının 4 eksiğinin 5 katı, bir sayının 7 fazlasının küpü gibi denklemler kurulabilir.

Sayı ve kesir Problemleri Soruları

Soru 1: Üç sayıdan birincisi, ikincisinin 2 katına, üçüncüsünün 10 eksiğine eşittir. Bu sayıların toplamı 300 olduğuna göre, birinci sayı kaçtır?
Soru 2: Ahmet'in parası Mehmet'in parasının 3 katına eşittir. Ahmet, Mehmet'e 100 TL verdiğinde, Ahmet'in parası, Mehmet'in parasından 40 TL fazla olduğuna göre, başlangıçta Mehmet'in kaç TL si vardır?
Soru 3: Bir çubuk 9 eşit parçaya bölünüyor. Parçalardan her biri 15 cm daha uzun olsaydı çubuk 4 eşit parçaya bölünebilecekti. Buna göre, çubuğun başlangıçtaki boyu kaç cm dir?
Soru 4: Bir sınıftaki öğrenciler sıralara ikişer ikişer oturduklarında 3 kişi ayakta kalıyor, üçer üçer oturduklarında ise 3 sıra boş kalıyor. Sınıftaki öğrenci sayısı kaçtır?
Soru 5: Yolculuk yapan bir adamın sırtında bir çuval, çuvalın içinde 3 küçük çuval ve her küçük çuvalın içinde 1 anne kedi ile 3 yavru kedi vardır. Bu yolculuktaki kedilerin ve ayakların toplamı kaçtır?
Soru 6: Erkek ve bayanların bulunduğu 33 kişilik bir gruba 10 erkek geldiğinde, erkeklerin sayısı bayanların sayısının 2 katının 4 fazlasına eşit oluyor. Buna göre, başlangıçta bu gruptaki bayanların sayısı kaçtır?

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS