Periyodik Sistem ve Periyodik Özellikler Konu Anlatımı çözümlü sorular video İsabet Akademi 11. sınıf kimya
Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Periyodik Sistem ve Periyodik Özellikler Konu Anlatımı 1. Bölüm İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: Kimya 11. Sınıf Kimya
509 İzlenme

Açıklama

Periyodik Sistem
Mendeleyev'in periyodik tablosu modern periyodik yasaya göre yeniden düzenlenmiştir. Yeni keşfedilen elementler ile günümüzdeki periyodik tablo oluşmuştur. Modern periyodik tablo, elementlerin artan atom numaraları ile belirli fiziksel ve kimyasal özelliklerine göre düzenlenmiştir. Periyodik tabloda elementler kendilerinde ait olan kutulara yerleştirilir. Bu kutuda elementin sembolü ve atom numarası ile birlikte kullanıldığı yere göre bazı nicelikleri yazılır.
Grup: Periyodik tablodaki dikey sütunlara grup denir. Aynı grupta bulunan elementlerin dış katman elektron dağılımı aynıdır. Aynı grupta yer alan elementlerin özellikleri birbirine benzer.
Elementlerin Periyodik Tablodaki Yerlerinin Bulunması
Elementlerin periyodik tablodaki yerlerinin bulunmasında elektron dağılımı kullanılır. Elementlerin elektron dağılımında; En büyük baş kuantum sayısı, periyot numarasıdır. En son orbitaline bakılarak grubu bulunur.
Atomların Büyüklüğü ve Atom Yarıçapı
Periyodik sistemde periyotlar ve gruplar içerisinde elementlerin özelliklerinin sistemli bir şekilde değiştiğini önceki bölümde öğrenmiştik. Bu bölümde ise sistemli bir şekilde değişen özelliklerin neler olduğunu ve nasıl değiştiğini inceleyeceğiz. Atom yarıçapı dendiğinde "atomun çekirdeği ile çekirdeğe en uzakta bulunan elektron arasındaki uzaklık” anlaşılır. Ancak Kuantum Teorisini incelerken elektronların belirli bir yörüngesinin olmadığını öğrenmiştik. Atoma belirli bir sınır çizmek oldukça zor olduğundan yukarıdaki "atom yarıçapı" tanımı da gerçekçi değildir, bir genelleme olarak düşünülebilir. Gerçekte atomun yarıçapını ölçmek mümkün değildir. Element veya bileşik kristali içerisinde taneciklerin çekirdekleri arasındaki uzaklık X-ışınlarının kırınımı ile ölçülebilmektedir. Bu mesafe komşu iki atom çekirdeği arasındaki uzaklıktır. Ölçülen bu mesafeye göre atom yarıçapı hesaplanabilmektedir.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS