Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Periyodik Özellikler Konu Anlatımı 2. Bölüm İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: Kimya 11. Sınıf Kimya
366 İzlenme

Açıklama

Elektron İlgisi
Elementlerin kimyasal özelliklerinden birisi de elektron alabilme özelliğidir. Metal atomları, iyonlaşma enerjileri düşük olduğunda elektron vererek kararlı hale gelmeyi tercih ederler. Ametaller ise elektron severliliği fazla olduğundan elektron alarak kararlı hale gelmeyi tercih ederler. Gaz halindeki bir atom elektron aldığında meydana gelen enerji değişimine elektron ilgisi denir.
Periyodik Tabloda Elektron İlgisi Değişimi
Aynı periyotta sodan sağa doğru gidildikçe elektron ilgisi genellikle artar. Buna göre, 1A grubunun elektron ilgisi en düşük iken sağa doğru gidildikçe elektron ilgisi artmakta 7A grubunda en yüksek değerine ulaşmaktadır.
Elektronegatiflik
Bir atomdan elektron koparılması iyonlaşma enerjisi ile, bir atomun elektron alması elektron ilgisi ile ifade edilmektedir. Bu enerji değerlerine bakılarak atomun metal veya ametal olduğu, kimyasal bağ yapıp yapmayacağı anlaşılabilir. Bilim insanları iyonlaşma enerjisi ve elektron ilgisi değerlerini uygun şekilde birleştirerek elektronegatiflik kavramını önermişlerdir. Aralarında kimyasal bağ bulunan atomların, bu bağı oluşturan elektronları çekme yeteneğine elektronegatiflik denir.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS