Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Okulda Kimya Konu Anlatımı İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 10. Sınıf Kimya Kimya
735 İzlenme

Açıklama

Kağıt
Günümüzde yaygın bir şekilde kullandığımız kağıdın en temel maddesi selülozdur. Selüloz bitkisel kaynaklı doğal bir polimerdir. Kavak, köknar, cam ve ladin gibi ağaçların gövdeleri ve dalları selüloz üretmek için elverişlidir. Kağıt üretimi için selüloz molekülleri arasındaki bağlar NaOH, Na2CO3 gibi maddelerle etkileşerek koparılır. Bu şekilde hamur elde edilir. Elde edilen kağıt hamuru Çin kireci (Al2Si2O5(OH)4) gibi maddelerle etkileşerek beyazlaştırılır. Bu ürün preslenir ve kağıt üretilmiş olur. Kağıdın kalitesini artırmak için birçok kimyasal maddeler kullanılır. Kağıtlarla her temasta bu maddeler ellerimize bulaşır. Dikkatli olunmazsa bu maddeler sağlığımıza zarar verebilir. Kağıtların zamanla renk değiştirmesi, kimyasal değişime uğradığının göstergesidir. Eskimiş defter ve kitap kağıtlarında üreyen mikroorganizmaların salgıladıkları toksinler solunum yollarında ve sinir sisteminde rahatsızlıklara sebep olabilir.
Kalemler
Okullarda en fazla kullanılan maddelerden biri de kalemlerdir. Firmalar çok farklı özelliklerde kalemler üretmektedirler. Sağlığımız açısından kalemlerin kimyasal içeriklerini bilmek önemlidir.
Kurşun Kalemler
Kurşun kalemler, karbon elementinin allatroplarından biri olan grafit ile kilin karışımından yapılır. Grafit yumuşak bir maddedir. Kil oranındaki artış karışımın sertliğini artırır. Kurşun kalemlerdeki sertlik oranı "B" ve "H" harfleriyle ifade edilir. İngilizcede siyah anlamına gelen "black", "H" ise sert anlamına gelen "hard" sözcüklerinin baş harfleridir. Standart kurşun kalemlerde "HB", kalemin normal sertlik ve siyahlıkta olduğunu ifade eder. "9B" en yumuşak ve en siyah kalem demektir. Normal çizim ya da resim yapmak için "BB", "4B" kalemler tercih edilebilir. Normal kurşun kalemlerin sağlık açısından zararlı olabilecek bir etkisi yoktur. Fakat dış kısmı renkli olanların içeriği araştırılmalıdır.
Dolma Kalem, Tükenmez Kalem, Keçeli Kalem
Silinemez yazı yazma özelliği olan dolma kalem, tükenmez kalem ve keçeli kalemin ortak yanı mürekkep temelli olmalarıdır. Tükenmez ve keçeli kalemlerde kullanılan mürekkebe su katılmadığından, dolma kalemdekilere göre koyu renklidirler. Keçeli kalemlerde kurumayı önlemek amacıyla alkol kullanılır. Tükenmez kalemlerdeki mürekkebin kurumasını önlemek için kalemin ucundaki boru küçük bir bilye ile kapatılmıştır. Havayla temas etmesi engellenen mürekkep kurumadan kalır. Hat mürekkebi, genel olarak is ve zamktan üretilir. En iyi hat mürekkebi bezir yağından elde edilen isle yapılır. Elde edilen is, çam ve erik gibi ağaçların kabuk kısımlarından çıkan yapışkan sıvıyla karıştırılarak mürekkep üretilmiş olur. Matbaa mürekkebinin yapısında yapay pigmentler, yapıştırıcılar ve çözücüler bulunur. Matbaa mürekkebinin yapısındaki çözücülerin birçoğu yanıcı, uçucu, kolay buharlaşıp ortama zehirli gaz karışımları verebilen maddelerdir. Bu nedenle bu maddelerin insan vücuduna girmemesi için gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS