Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Kuvvet Konu Anlatımı İsabet Akademi (Newton'un hareket kanunları)

Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 9. Sınıf Fizik Fizik
115 İzlenme

Açıklama

Cisimlerin hareketinde ve şeklinde değişiklik yapabilen veya yapmaya çalışan etkiye kuvvet denir. Kuvvet "F" ile gösterilir. Uluslararası Birim Sisteminde kuvvetin birimi Newton (N) dur.
- Kuvvet vektörel bir büyüklüktür.
- Kuvvet dinamometre ile ölçülür.
- Kuvvetleri temas gerektiren ve temas gerektirmeyen kuvvetler olarak sınıflandırabiliriz.

Newton'un Hareket Yasaları

Bundan önceki bölümde hareketi incelerken nedenlerine bakılmaksızın bir inceleme yapmıştık. Bu bölümde ise hareketi nedenleri ile birlikte açıklamaya çalışacağız. Hareketi nedenleri ile birlikte inceleyen bilim dalına dinamik denir. Dinamik Newton'un hareket yasalarıyla açıklanabilmektedir.

Newton'un Birinci Hareket Yasası (Eylemsizlik Yasası)

Bir cismin içinde bulunduğu durumu koruma isteğidir. Yani; Cisim duruyorsa durmaya, hareketli ise sabit hızlı hareketini sürdürmesi durumudur. Örneğin, bir masa üzerinde örtü ve tabaklar varken masa örtüsü hızla çekilirse örtü üstündeki tabaklara bir kuvvet etki etmez. Bu durumda masadaki tabaklar bulundukları durumu korurlar.

Newton'un İkinci Hareket Yasası (Temel Yasa)

Net kuvvetin sıfır olması durumunda cismin ivmesi sıfırdır. O halde net kuvvet sıfırdan farklı ise? Bu durumda cisme uygulanan kuvvetle, cisme kazandırdığı ivmeyi dinamiğin temel yasasıyla açıklarız. 

Newton'un Üçüncü Hareket Yasası (Etki - Tepki Yasası)

Yere düştüğü zaman zıplayan top, trambolin üstünde çocuk, yeryüzünden fırlatılan roket gibi hareketler düşünülürse bunlar etki - tepki prensibine göre davranırlar. Etki-tepki kuvvetleri temas gerektirmeyen kuvvetler arasında da görülür. Örneğin; Güneş ile Ay arasındaki çekim kuvvetleri, mıknatısların arasındaki itme - çekme kuvvetleri vb.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS