Koligatif Özellikleri 2. Bölüm Konu Anlatımı İsabet Akademi
Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Koligatif Özellikleri 2. Bölüm Konu Anlatımı İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: Kimya 11. Sınıf Kimya
382 İzlenme

Açıklama

Donma Noktası Alçalması
Donma olayında tanecikler daha düzenli hale geçer ve dışarıya bir miktar enerji verir. Çözelti içerisinde çözünmüş olan parçacıklar, çözücü taneciklerin birbirine yaklaşmalarını zorlaştırır. Çözeltilerin donması için sıcaklığın daha düşük olması gerekir. Bu nedenle çözeltilerin donmaya başlama sıcaklığı saf çözücüden daha düşük olur. Kaynama noktası yükselmesinde olduğu gibi donma noktası alçalması da çözeltinin içindeki çözünmüş olan tanecik sayısına bağlıdır.
Ozmos
Suyun yarı geçirgen bir zar yardımıyla derişimin düşük olduğu ortamdan derişimin yüksek olduğu ortama geçmesine ozmos denir. Şekildeki kaba seyreltik şeker çözeltisi ile derişik şeker çözeltisi yarı geçirgen bir zar yardımıyla ayrılarak konmuştur. Bir süre beklendiğinde seyreltik taraftan, derişik tarafa doğru su geçişi olduğu ve derişik tarafta su seviyesinin yükseldiği görülür.

Yarı geçirgen zar, su moleküllerinin geçişine izin verirken, şeker moleküllerinin geçişine izin vermez. Ozmos olayında derişimi yüksek olan çözeltinin bulunduğu kısım, derişimi düşük olan çözeltinin bulunduğu kısma bir emme kuvveti uygular. Bu emme kuvvetine ozmotik basınç denir.
Derişik tarafta yükselen su seviyesi bir süre sonra durur. Yükselen su seviyesinden dolayı oluşan basınç farkı, derişik taraftaki su moleküllerinin seyreltik tarafa geçişini başlatır. Suyun derişimin yüksek olduğu ortamdan, derişimin düşük olduğu ortama geçmesine ters ozmos denir. Ters ozmos, derişimin yüksek olduğu tarafa yüksek basınç uygulanarak yapılır. Deniz suyundan saf su eldesinde ters ozmos olayından faydalanılabileceği düşünülmektedir.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS