Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Katılar ve Hal Değişimleri 1. Bölüm Konu Anlatımı İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 9. Sınıf Kimya Kimya
305 İzlenme

Açıklama

Maddenin Halleri: Maddeyi oluşturan taneciklerin birbirlerine olan etkileşimine göre katı, sıvı ve gaz olmak üzere maddenin üç tane fiziksel halini görmekteyiz. Bunlardan başka günümüzde maddenin dördüncü hali olan plazma halinin de olduğu keşfedilmiştir. Maddenin hangi fiziksel halde olduğu ortam şartlarına (basınç ve sıcaklık gibi) bağlıdır. Yukarıdaki şekilde maddenin halleri arasındaki dönüşümler ve bu dönüşümün isimleri verilmiştir. Enerjileri yönüyle incelendiğinde, katı halin enerjisi en düşük, plazma halinin enerjisi ise en yüksektir.
Katı Hali: Katı halde maddenin belirli bir şekli vardır. Tanecikler genellikle belirli bir düzen içerisinde istiflenmiştir. Katı halde tanecikler titreşim hareketi yapar, ancak bu titreşimler sırasında yerleri değişmez. Titreşim sırasında taneciğin hızı sıcaklığa bağlıdır.
Sıvı Hali: Sıvı halde maddenin belirli bir şekli yoktur, ancak belirli bir hacmi vardır.
Sıvı halin özellikleri; Katı hale göre daha düzensiz, ancak gaz haline göre daha düzenlidir. Tanecikler arasındaki boşluk katılara göre daha fazladır. Tanecikler arasındaki çekim kuvveti katılara göre daha azdır. Bu nedenle taneciler düzenli olarak bir arada duramaz ve kümeler halinde birbirlerinin üzerinden kayarlar. Sıkışma özelliği yoktur. Belirli bir hacmi vardır, ancak belirli bir şekli yoktur. İçinde bulunduğu kabın hacmi kadar kısmını doldurur.
Gaz Hali: Gaz hali taneciklerin birbirinden bağımsız hareket edebildiği ve aralarında hiç bir etkileşimin olmadığı kabul edilen haldir.
Gaz halin özellikleri; Maddenin en düzensiz halidir. Tanecikler serbestçe hareket edebilmektedir. Tanecikler arası boşluk çok fazladır. Kabın hacmi yanında, taneciklerin toplam hacmi ihmal edilecek kadar azdır. Tanecikler arasındaki çekim kuvveti ihmal edilecek kadar azdır. Gaz fazındaki tanecikler birbirinden bağımsız olarak hareket eder. Sıkışma ve genleşme özelliği vardır. Belirli bir hacmi ve şekli yoktur. İçinde bulundukları kabın her tarafına yayılırlar.
Plazma Hali: Sürekli olarak ısıtılan bir katı önce sıvı, sonra gaz haline geçer. Isıtılmaya devam edildiğine (molekül ise önce atomlar birbirinden ayrılır.) atomdan elektron kopar ve pozitif yüklü iyon meydana gelir. Plazma Hali: Molekül, nötr atom, iyon ve elektrondan oluşan karışıma plazma hali denir. Plazma hali, iyonize olmuş gazdır. Gaz halindeki 02 moleküllerine enerji verilmeye devam edilirse önce 02 molekülündeki kovalent bağ kırılarak atomlar birbirinden' ayrılır, sonra bu atomlardan elektron koptuğunda pozitif yüklü iyon oluşur.
Hal Değişim Olayı ve Isı: Hal değişim olaylarında enerji değişimi de olmaktadır. Madde katı halden sıvı veya gaz haline geçerken dışarıdan enerji alır. Bu durumu tersten düşündüğümüzde ise yani gaz halinden sıvı veya katı hale geçerken madde dışarıya enerji bırakır.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS