Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Karışımların Sınıflandırılması Konu Anlatımı İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 10. Sınıf Kimya Kimya
610 İzlenme

Açıklama

Karışımlar Nasıl Sınıflandırılır: Çevremizdeki maddelerden daha iyi yararlanmak, maddelerin benzer ve farklı özelliklerini göstermek amacıyla sınıflandırma yaparız. Tek cins taneciklerden oluşan maddeler saf maddedir. Hz, 02, He, Ne, Na, Mg, Al gibi elementler ve H2O, 002, NaCl, C6H12O6 gibi bileşikler saf madde olarak sınıflandırılır. Farklı cins tanecikler içeren maddelere ise saf olmayan madde yani karışım denir. Karışımlar, birden fazla saf maddenin rastgele miktarlarda bir araya gelmesi ile oluşan maddeler topluluğudur. Tuzlu su, şekerli su, kolonya, ayran, çorba, salata, hava, içme suyu, meyve suları gibi maddeler karışıma örnekleridir. Karışımlar görünüm özelliklerine göre homojen ve heterojen olarak sınıflandırılır. Tek madde gibi görünen ve özellikleri her bölgesinde aynı olan karışımlara homojen karışım denir. Tuzlu su, şekerli su ve kolonya gibi karışımlar homojen karışımdır. Homojen karışımlar tek fazlıdır. Tek madde gibi görünmeyen ve özellikleri her bölgesinde aynı olmayan karışımlara heterojen karışım denir. Çamurlu su, ayran, yağlı su gibi karışımlar heterojen karışımdır. Heterojen karışımlar çok fazlıdır.

Homojen ve Heterojen Karışımlar: İnsan gözünün seçebileceği en küçük boyut 10'm dolayındadır. Bundan dolayı heterojen özelliğe sahip bazı karışımlar homojen gibi algılanabilir. Karışımların homojen yada heterojen olarak sınıflandırılması mikroskobik ortamda tanecik boyutlarına göre yapılır. En büyük moleküllerin boyutu 1 nm yani 10' m'dir. Bu boyuttaki tanecikleri gözle görmek mümkün değildir. Dağılan fazın tanecik boyutu 10“9 m'den küçük olan karışımlar homojen karışım yani çözelti olarak sınıflandırılır. Örneğin şekerli su çözeltisinde şeker molekülleri, karışımın her bölgesine homojen olarak dağılmıştır. Süzme ile şeker moleküllerini ayırmak mümkün değildir. Kolloidler homojen gibi görünen fakat heterojen olan karışımlardır.

Çözeltiler ve Sınıflandırılması: Çözücü ve çözünenden oluşan homojen karışımlara çözelti denir. Bir maddenin, başka bir madde içinde homojen dağılmasına çözünme denir. Çözeltiyi oluşturan maddelerden çözeltinin fiziksel halini belirleyen ve genellikle miktarı çok olanına çözücü, az olanına ise çözünen denir. Çözeltiler fiziksel hallerine göre katı çözeltiler, sıvı çözeltiler ve gaz çözeltiler olarak sınıflandırılabilir. Bir metalin başka bir metal ya da başka bir katı element ile homojen karışımına alaşım denir. Alaşımlar günlük yaşamda ve çeşitli sanayi dallarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS