Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Karışımların Ayrılması Konu Anlatımı İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 10. Sınıf Kimya Kimya
459 İzlenme

Açıklama

Karışımlardan Saf Maddelere: Günlük yaşamda karşılaştığımız maddelerin çok büyük bir kısmı karışımdır. Yiyecekler, içecekler, kıyafetler, kullandığımız malzemelerin hepsi karışımdır. Bu karışımlar, birden fazla saf maddenin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Günlük yaşamda karışımları doğal halleriyle kullanmak doğru bir davranış olmayabilir. Karışımlardaki istenmeyen bileşenlerinin uzaklaştırılması gerekir. Örneğin deniz, baraj ya da göl sularının içilebilir hale gelmesi için bazı işlemlerden geçerek arıtılması gerekmektedir. Karışımlar genellikle fiziksel yöntemlerle bileşenlerine ayrılırlar. Karışımı ayırmada kullanılan yöntem, karışımın sınıfına, bileşenlerin ayırt edici özelliklerine ve bu ayırt edici özelliklerin farkına bağlıdır. Özellik farkı ne kadar büyükse ayırma işlemi 0 kadar kolay ve yüksek verimli gerçekleşir. Karışımlar uygun ayırma teknikleri ile saf bileşenlere ayrılabilir.

Tanecik Boyutu Farkından Yararlanarak Ayırma: Karışımdaki bileşenlerin tanecik boyutu farklılığına göre ayıklama, eleme, süzme ve diyaliz yöntemleri kullanabilir.

Ayıklama: Ayıklama yöntemi, maddelerin renk, parlaklık, tane boyutu gibi fiziksel özelliklerinin farklılığına dayanarak daha çok basit karışımların ayrılmasında kullanılır. Pirincin taşlarının ayıklanması, tarımda patates, soğan gibi sebzelerin topraktan ayrılması, çürük ve sağlam meyvelerin ayrılması gibi birçok olayda ayıklama yöntemi kullanılır.

Eleme: Eleme yöntemi, elek denilen bir alet kullanılarak basit karışımları ayırmada kullanılır. Bileşenlerden birinin elekten geçmesi, diğerinin geçememesi esasına dayanır. Un ile kepeğin ayrılması, inşaat sektöründe kum ile çakılın ayrılması bileşenlerin tanecik boyutu farklılığına göre eleme yöntemi ile yapılır.

Süzme: Süzme genellikle sıvı-katı heterojen karışımlarını süzgeç veya süzgeç kağıdı yardımıyla ayırmada kullanılan ayırma tekniğidir. Makarna-su, çamurlu su, kum-su gibi karışımlar çok küçük gözenekli bir süzgeçten geçirildiğinde suyun süzgeçten geçtiği, katı taneciklerinin süzgeçte kaldığı gözlenir. Meyve sularının posadan ayrılmasında da süzme yönteminden yararlanılır.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS