İlk Türk Devletleri 2. Bölüm İsabet Akademi video konu anlatımı
Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

İlk Türk Devletleri 2. Bölüm İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 9. Sınıf Tarih Tarih
387 İzlenme

Açıklama

Kiok Dönemi (M.Ö. 174 160)

Çin ile siyasi ilişkileri geliştirmek için Çinli bir prensesle evlenmiştir. Çin prenseslerinin Hun sarayına getirdikleri hizmetçi görünümündeki ajanlar Türk devlet yönetiminin, olumlu ve olumsuz yanlarını öğrenmiş ve Türk devletleri aleyhine kullanmıştır. Yüeçiler göç ettikleri Afganistan ve Kuzeybatı Hindistan'da Kuşhan Devleti'ni kurmuşlardır, Kiok ayaklanan Yüeçiler üzerine yürümüş, zor durumda kalan Yüeçiler batıya göç etmiştir.
Büyük Hun Devleti'nin Parçalanışı ve Yıkılışı
TürkÇin savaşları sonrası yenilen Hunlar, Çin'den vergi alamamaya başlamış ve İpek Yolu'nun da Türk egemenliğinden çıkışıyla Büyük Hun Devleti'nin maliyesi bozulmuştur. İç sorunlar yaşayan Büyük Hun Devleti Çi Çi ile Ho Han Yeh zamanında yaşanan anlaşmazlıklar üzerine ikiye ayrılmıştır.
Kavimler Göçü
Kırgız bozkırlarında birleşip güçlenen Hun Türkleri, Hazar Denizi'nin kuzeyindeki Alan ülkesini ele geçirdiler. Balamir önderliğindeki Hunlar, Avrupalıların "barbar" dedikleri Cermen (AIman/Germen) kavimlerini yerinden ettiler. Barbar kavimlerin yer değiştirmesine ve Avrupa'nın etnik yapısının değişmesine neden olan bu olaya Kavimler Göçü adı verilmiştir (375).
Avrupa Hun Devleti
Balamir önderliğinde batıya göçen Hun Türkleri, Uldız zamanında Macaristan'da Avrupa Hun Devleti'ni kurdular.
Uldız Dönemi
Avrupa Hun Devleti'nin dış politikası Uldız döneminde belirlenmiştir. Avrupa Hun Devleti dış politikasına göre Bizans baskı altında tutulacak, Germen kabilelerine karşı Batı Roma ile işbirliği yapılacaktır. Bu dönemde oldukça güçlenen Avrupa Hunları barış teklifi için gelen Bizans elçisine hükümdarları UIdız'ın( “Güneş battığı yere kadar heryeri zaptedebilirim." ifadesiyle meydan okumuşlardır. UIdız'ın ölümüyle yerine Karaton geçmiş ondan sonra da tahta Rua oturmuştur.
Rua Dönemi
Bu dönemde Bizans vergiye bağlanmıştır. İç karışıklık içindeki Batı Roma'ya Bizans saldırısı üzerine yardım yapılmıştır. Avrupa Hunlarına bağlı kavimleri kışkırtan Bizans'ın ticaret yapmasına ve ücretli asker toplamasına engel olunmuştur.
Attila Dönemi
Hükümdar olduktan sonra Bizans ile ilişkileri geliştirmek için Margos Antlaşması'nı imzaladı. Attila, Bizans üzerine düzenlediği I. Balkan Seteriyle Balkanların yolunu Hunlara açmıştır. Attila, Bizans üzerine düzenlediği II. Balkan Seteriyle Anatolyos Antlaşması'nı Doğu Roma'ya kabul ettirmiştir.
Anatolyos Anlaşmasıyla,
Yıllık vergi üç katına çıkmış, Niş'te ortak pazar kurulmasına karar verilmiş, Tuna'nın güneyinde askersiz bölge oluşturularak, Avrupa Hun güvenliği sağlanmıştır. Attila, Galya'nın Katalon Ovası'nda Batı Roma'yı yenip Romalıların asker deposu olan bölgeyi saf dışı bırakmıştır. Attila, Alpleri aşarak 452 yılında İtalya'ya girmiş, Roma Senatosdnun aracı gönderdiği Papa l. Leon'un bağışIanma isteği üzerine Attila geri dönmüştür.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS