İlk Çağ Uygarlıkları 2. Bölüm konu anlatımı video Kültür ve Medeniyet Uygarlık
Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

İlk Çağ Uygarlıkları Kültür ve Medeniyet İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 9. Sınıf Tarih Tarih
421 İzlenme

Açıklama

Krallık döneminde devlet kralın yanında asillerden oluşan bir senato ve Küriya denilen halk meclisince yönetilirdi. Devletin ilk anayasası krallık devrinde yapılmıştır. Cumhuriyet devrinde kralın yerini iki konsül aldı. Olağanüstü durumlarda diktatörler yönetimi ele geçirdi. Aristokratik bir cumhuriyet olarak tanımlanan buq dönemde Roma büyük bir gelişme gösterdi. Batı Akdeniz'i ele geçirdikten sonra doğuya yönelen Roma; Makedonya, Suriye ve Mısır'ı zaptederek doğu Akdeniz'in fethini tamamladı. İmparatorluk döneminde senatonun önemi azaldı. Sezar ülkenin içinde bulunduğu durumdan yararlanıp imparator olmaya kalkışmış ancak Cumhuriyetçiler tarafından öldürülmüştür. Sezar'dan sonra iktidara gelen Oktavianus'un (Augustus) oluşturduğu kurallar çerçevesinde imparatorluk devri başlamıştır.
Mısır: Kuzey Afrika'da bulunan bölgeyi Firavun denilen krallar yönetmiştir. Firavunlar tanrı kral sayılmışlardır. Etrafı çöl ve denizlerle çevrili olduğundan özgün bir uygarlık kurmuşlardır. Tarihlerinin en önemli olaylarından birisi ilk yazılı antlaşma olan Kadeş Antlaşması'dır. Matematik, geometri, astronomi, tıp ve kimya alanlarında ilerlemişlerdir.
İlk Çağ Uygarlıklarında Kültür ve Medeniyet
Devlet Yönetimi
Mısır firavunları siyasi ve dini yetkiyi (Tanrı Kral) kendilerinde toplamışlardır. Sümer şehir devletlerinde (site) krallar dini ayinleri (Rahip Kral) yönetirlerdi. Eski Yunan`da asillerin yönetimi ele geçirmesiyle aristokratik cumhuriyet kurulmuştur.
Sosyal ve İktisadi Hayat
İlkçağ topluluklarında sınıf farklılıkları görülmektedir. Hitit, Roma ve Yunan kanunları sınıf farklılıklarından kaynaklanan sorunları hafifletmiştir. Mısır, Mezopotamya ve Anadolu'da tarım gelişmiştir. Ege ve Yunan uygarlıkları deniz ticaretine önem vermişlerdir. Sümerler kanunları "fidye" Asur ve Babil kanunları “kısasa kısas" esaslar içermiştir. Mısır uygarlığı Özellikle matematik ve tıpta ilerlemiştir. Nil Nehri'nin taşma zamanın hesaplanması astronomi; arazi ölçümleri geometri; vergi hesaplama matematik bilimlerini geliştirmiştir. Dünyanın Yedi Harikası'ndan sayılan piramitler mimari alanda geliştiklerini göstermektedir.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS