İlk Çağ Uygarlıkları konu anlatımı video 9. sınıf tarih çözümlü sorular
Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

İlk Çağ Uygarlıkları 1. Bölüm İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 9. Sınıf Tarih Tarih
472 İzlenme

Açıklama

Eski çağlarda Türkiye
-› Türkiye, Asya ile Avrupa arasında bulunan önemli bir merkezdir.
-› Eski çağlardan beri Türkiye (Anadolu) toprakları göz önünde olmuş ve pek çok uygarlık Anadolu'ya yerleşmiştir.
Türkiye'nin Tarih Öncesi Devirlerini Aydınlatan Merkezler
Yazının icadından önceki devirlere Tarih öncesi (Prehistorik) devirler denir. İnsanlık tarihinin ilk şehir yerleşmesi Konya Çatalhöyük, Türkiye ve Güney Doğu Avrupa'nın ilk tarım merkezi Diyarbakır Çayönü kabul edilmektedir.
Höyük: Tarih boyunca çeşitli nedenlerle yıkılan yerleşim bölgelerinin üst üste birikmesiyle oluşan yayvan tepeciklere denir.
Taş balta, kemik olta ve zıpkınlar tüketici toplum yapısının; tahıl öğütme taşları, orak ve sabanlar üretici toplum yapısının göstergesidir. Eski ve Orta Taş Devirleri'nde insanlar avcılık ve toplayıcılık yapmış, göçebe bir yaşam sürmüşlerdir. Yeni Taş Devri'nde insanlar tarım üretimine başlamış, hayvanları evcilleştirmiş ve yerleşik hayata geçmiştir. Kalkolitik devirde Taş ve Bakır Devirleri birlikte yaşanmış, bereketi temsil ettiği düşünülen "Büyük Ana" ya tapma inancı görülmüştür. Tunç devrinde bakır ve kalay birleştirilmiş tunç elde edilmiştir. Tunç devrinde üretim artmış, ticari hayat gelişmiştir. Tunç Devri'nin sonlarında Mezopotamya'dan gelen Asurlu tüccarlar Anadolu'ya yazıyı getirmişlerdir. Asurlu tüccarlar, Kayseri KüItepe'de bıraktıkları tablet denilen ilk yazılı vesikalarla Anadolu tarihinin siyasi, sosyal, ekonomi ve kültürel hayatının aydınlanmasına katkı sağlamışlar ve Anadolu'da tarih çağlarını başlatmışlardır. Hititler, kabartmalar, büyük ve kesme taş mimarisi, yer altı geçitleri, sur duvarları gibi alanlarda gelişmişlerdir. Urartular sulama kanalı, kale mimarisi alanında gelişmişlerdir. Frigyalılar kaya mimarisi ve kabartmalar alanında geIişmişlerdir. İyonlular saray mimarisi alanında gelişmişlerdir.
Persler
Medler'e karşı ayaklanıp İran'da yönetimi ele geçirmişlerdir. Kurucuları II. Kiros zamanında Mezopotamya Hindistan istikametinde sınırları genişletmişlerdir. Darius zamanında Persler, Trakya ve Maked0nya'ya kadar genişlemişlerdir.
İskender İmparatorluğu
Makedonyalı Büyük İskender'in seterleriyle Floma. İmparatorluğu'nun Ortadoğu'ya egemen oluşu ara; sındaki döneme Helenistik Dönem denir. Makedonya Kralı II. Filip, Yunan şehir devletlerini işgal edip Helen Birliği'ni kurdu. Filip'in oğlu Büyük İskender Asya seferine çıkıp tarihin en büyük imparatorluklarından birini kurdu.
Parşömen: Bergamalıların keçi derisinden ürettikleri kağıt yerine kullanılan malzemedir.
Helenizm: Büyük İskender'in Asya Seferi'ne götürdüğü bilim adamları sayesinde ortaya çıkan doğu batı kültürlerinin sentezidir.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS