Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Gaz Kanunları Yasaları 2. Bölüm Konu Anlatımı İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 9. Sınıf Kimya Kimya
320 İzlenme

Açıklama

Gazların sıkışma ve Genleşme Özelliği: Gazlar ile ilgili bilgilerimizi hatırlayacak olursak; Tanecikleri arasında çok büyük boşluklar vardır. Tanecikler sürekli hareket halindedir. Farklı gazlar birbirleri ile her oranda karışabilir. Tanecikler arası etkileşimleri yok denecek kadar azdır. Gazların sıkışma ve genleşme Özelliği vardır. Üzerine basınç uygulanırsa gaz tanecikleri birbirine yaklaştırılabilir. Bu saydığımız özelliklere bazı gazlar uyarken bazıları ise uymamaktadır. Buna göre gazları, ideal gaz ve gerçek gaz olarak incelemek daha doğru olacaktır. Yukarıdaki özelliklere uyan gazlara ideal gaz, diğerlerini ise gerçek gaz olarak sınıflandırabiliriz.
Gazların sıkışma ve genleşme özelliğinden günlük hayatımızın bir çok alanında faydalanılmaktadır: Hastanelerde kullanılan oksijen tüplerinde sıkıştırılmış oksijen gazı bulunur. Gaz ile çalışan araçların depolarında sıvılaştırılmış petrol gazları (LPG) bulunur.
Gaz taneciklerinin hareketi gelişigüzeldir. Karanlık bir odaya dışarıdan sızan ışığa baktığımızda havadaki toz parçacıklarını görebiliriz. Toz parçacıklarının hareketi gelişi güzeldir. Gaz taneciklerinin hareketi de toz parçacıklarına benzetilebilir. Bu hareketler devamlı, gelişi güzel, doğrusal ve zigzaglıdır. (Brown hareketi)
Asit yağmurları vücudumuza temas ettiğinde tahriş eder. Su kaynaklarının asitliğini artırarak canlı yaşamına zarar verir. Ormanları yok eder. Taş, tuğla, mermerleri aşındırarak yapılara zarar verir. Bacalardan çıkan ve hava kirliliği oluşturan gazların havaya yayılmasını engellemek için fabrika bacalarına filtre takılmalıdır. Kömür petrol yakıtlarının yanması ile açığa çıkan karbon dioksit (COZ) gazının atmosferdeki oranı arttığında güneşten gelen ışınların yeryüzüne çarparak tekrar uzaya yayılmasına engel olur. Bu olaya sera etkisi denir. Sera etkisi dünyanın ısısını artırdığından ekolojik dengenin bozulmasına sebep olur. Sera etkisi bu hızla devam ederse önümüzdeki 50 yıl içerisinde ortalama sıcaklık 4 5 “C artacağı, bunun sonucunda buzulların eriyeceği, denizler 5 metre kadar yükseleceği tahmin edilmektedir. Baca ve ekzoz gazlarının artması bir çok hastalığa sebep olduğundan canlı yaşamını tehdit etmektedir. Soğutucu cihazlar ve spreylerde kullanılan gazlar da hava kirliliğine sebep olmaktadır. Bu gazlar özellikle atmosferin üst tabakasındaki ozon (03) gazının azalmasına sebep olur. 03 gazı, güneşten gelen zararlı ışınları tutarak dünyamıza gelmesine engel olmaktadır. Orman yangınları ve volkan patlamaları da hava kirliliği oluşturmaktadır.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS