Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Evde Kimya Konu Anlatımı İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 10. Sınıf Kimya Kimya
462 İzlenme

Açıklama

Hazır Gıdalar 
Tütün ve ilaçlar haricinde insanlar tarafından yenilen ya da içilen her türlü maddeye gıda maddesi denir. işlenmiş ve ambalajlanmış gıda maddelerine hazır gıda denir.
Temizlik Maddeleri
Bedenimiz, elbiselerimiz, yaşam alanlarımız zamanla kirlenir. Kir, suda çözünmeyen bazı maddelerin toz, toprak gibi maddelerle karışımıdır. Kiri temizlemek için, yapısındaki suda çözünmeyen maddeleri çözünür hale dönüştürmek gerekir. Polar maddeler polar çözücülerde apolar maddeler apolar çözücülerde iyi çözünürler. Genellikle kiri oluşturan maddeler apolar yapıda olup polar yapılı olan suda çözünmezler. Kiri temizlemek amacıyla kullanılan sabun ve deterjan moleküllerinde suyu seven (hidrofil) ve suyu sevmeyen (hidrofob) kısımlar vardır. Hidrofil uç polar olup suyla etkileşir. Hidrofob uç ise apolar olup kirle etkileşir. Yağ molekülleri çok büyük yapılı moleküller olup suda çözünmezler. Yağların hidrolizinden yağ asidi ve gliserin elde edilir. Yağ asitlerinin, NaOH (sudkostik) ile tepkimesinden katı sabun üretilir. Yağ asitlerinin, KOH (Potaskostik) ile tepkimesinden ise arap sabunu (sıvı sabun) elde edilir.
Hijyen Amaçlı Temizlik Maddeleri
Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanır. Sağlıklı kalmak için temizlik ve hijyen çok önemlidir. Hijyen için su ve sabun kullanımı başta gelir. Bunların dışında kişisel temizlikte en çok kullanılan malzemeler tırnak makası, diş fırçası, elbise fırçası, banyo Iifleridir. Bunların tamamı kişiye özel olmalıdır. Evlerde mikrop öldürücü (dezenfektan) olarak kullanılan çamaşır suyu (sodyum hipoklorit)da hijyen amacıyla kullanılan maddelerdendir. Yalnız, temizlikte çamaşır suyu ile amonyak, tuz ruhu gibi kimyasal maddeler birlikte kullanılmamalıdır.
Polimerler: Çok sayılarda küçük molekülün (monomer) birleşerek büyük moleküller oluşturmasına polimerleşme denir. Polimer maddeler oldukça sağlam ve uzun ömürlü maddelerdir. Gülük hayatımızda polimer kullanımı oldukça yaygındır. Plastik, PE, PET, teflon, otomobil lastiği, polyester, PVC gibi birçok polimer madde vardır. Polimerler uzun yıllar doğada bozunmadan kalırlar. Bu durum çevre kirliliğine neden olur. Polimer malzemelerinin bazılarının geri dönüşümü mümkündür.
İlaçlar: Canlı hücreleri üzerinde meydana getirdiği tesirle bir hastalığın tedavisi ya da bu hastalıktan korunmayı sağlayan kimyasal maddelere ilaç denir. İlaçlar katı, yarı-katı ve sıvı formlarda olabilir. Katı ilaçlar: Tablet, hap, kapsül, draje, kaşe, kuru şurup Sıvı ilaçlar: Damla, şurup, steril ampul İlaçların farklı formlarda kullanılmasının nedeni, aktif maddelerinin hasta tarafından kolaylıkla alınabilmesini sağlamaktır. Genel olarak ilaçlar etkin madde ve taşıyıcı madde olmak üzere iki bileşenden oluşur. Etkin madde, canlıda fizyolojik etki gösteren, taşıyıcı madde ise etkin maddenin hasta tarafından kolay alınabilmesini sağlayan bileşendir. Katı formdaki tabletler, toz halindeki ilaçların çeşitli bağlayıcılarla karıştırılarak özel makinelerle sıkıştırılması ile elde edilirler. Dışı şeker, çikolata gibi tatlı maddelerle kaplanan haplara draje denir. Gripin gibi nişastadan yapılmış muhafazalarda saklanan haplara kaşe, jelatinden yapılmış muhafazalarda saklanan haplara ise kapsül denir.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS