Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Elektrostatik Konu Anlatımı İsabet Akademi Çözümlü Sorular

Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: Fizik 10. Sınıf Fizik
89 İzlenme

Açıklama

Elektrik hakkındaki ilk bilgiler M.Ö 600'lü yıllarda bir bez parçasına sürülmüş kehribarın, (samanı kendisine çeken taşlaşmış reçine parçaları) saman parçalarını çekmesi olayının (o zamanlar samanları taşımak için kullanılan tırmıklar kolay işlenen kehribarlardan yapılırlardı.) Thales tarafından gözlenmesi olduğu söylenebilir. Bir maddeyi oluşturan atomların yapısı üç metal parçacıktan eş deyişle; proton, nötron ve elektrondan oluşmaktadır. Şekilden de görüldüğü gibi protonlar ve nötronlar atomun çekirdeğinde yer alırken elektronlar çekirdeğin etrafındaki yörüngelerde dönerler. Elektrik yüklerinin kaynağı, atomun yapısında bulunan (+) yüke sahip protonlar ile (-) yüke sahip elektronlardır. Nötronlar yüksüz olduklarından dolayı bir atomun yüklü olmasında etkileri yoktur.

Yapılan deneyler sonucunda tabiatta rastlanan en küçük elektrik yükünün, elektronun yükü olduğu görülmüştür. Bu yüzden bir elektronun yükü, birim yük olarak seçilip adına elementer yük (e.y) denilmiştir. Protonun yükü elektronun yüküne büyüklük olarak eşitken işaret bakımından zıddıdır.

Nötr Cisim: Bir cisme ait pozitif yüklerin miktarı negatif yüklerin miktarına eşitse, böyle cisimlere nötr veya yüksüz cisimleradı verilir.

Pozitif yüklü cisim: Bir cisimdeki pozitif yükleri oluşturan protonlar çekirdek içerisinde hareketsizken negatif yükleri oluşturan elektronlar çekirdek etrafındaki yörüngelerde hareket etmektedir. Bu yüzden cisimler arasında elektron transferleri olabilir. Nötr bir cisimdeki elektronların bir kısmı başka bir cisme verilerek cisimde pozitif yük fazlalığı oluşturuluyorsa, böyle cisimlere pozitif yüklü cisim veya pozitif iyot adı verilir.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS