Ekosistemde Canlıları Etkileyen Faktörler 2. Bölüm konu anlatımı video
Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Ekosistemde Canlıları Etkileyen Faktörler 2. Bölüm İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 10. Sınıf Biyoloji Biyoloji
431 İzlenme

Açıklama

Toprak ve Mineraller
-› Yeryüzünü kaplayan kayaçların su, rüzgâr ve sıcaklığın aşındırıcı etkisiyle ufalanması sonucu toprak oluşumu gerçekleşir. Toprağın oluşumuna sadece fiziksel etmenler değil toprakta yaşayan çeşitli mikroorganizmalar ve hayvanlar da katkıda bulunur.
-› Toprak, içeriğinde bitkilerin gelişimi için gerekli su ve mineralleri bulundurur. Bitkiler toprağa kökleriyle tutunurlar. Bitki ve diğer canlıların dağılımında toprağın içeriği, fiziksel ve kimyasal yapısı önemli bir etkiye sahiptir. Toprakta yaşam süren canlılar toprağın özelliğini değiştirebilir.
-› Toprak içerdiği ana maddenin yoğunluğuna göre killi, kumlu, kireçli ve humuslu toprak olmak üzere dört çeşittir.
-› Bir toprağın kesiti incelendiğinde farklı katmanlardan oluştuğu gözlenir. Toprağın en üst katmanında böcek, solucan gibi canlılarla humus tabakası bulunur. Bir çay kaşığı toprak, çeşitli mantar, alg, tek hücreli ve yaklaşık 5 milyar bakteri içerir.
-› Bu tabakadaki toprak solucanı toprağı karıştırarak havalandırır. Alt katmanda yarı parçalanmış kayalar ve bu kayalardan ayrışmış inorganik maddeler bulunur. En alt katmanda parçalanmamış kayaların oluşturduğu su geçirmez tabaka bulunur.
-› Mineraller bitkiler tarafından fotosentezle organik besin sentezinde kullanılır. Bu yüzden büyük önem taşırlar. Bitkilerin ihtiyacı olan mineraller gelişimleri için toprakta uygun derişimde bulunmalıdırlar, Bunların eksikliği bitki gelişimini aksatır.
Abiyotik Faktörlerin Canlılara Etkisi
Canlıların yaşadıkları çevreye uyum yetenekleri (tolerans) farklıdır. Her canlının yaşadığı ortama maksimum ve minimum uyum yeteneği sınırı vardır. Tolerans sınırı olarak adlandırılan bu iki sınır arasında kalan aralığa tolerans (hoşgörü) aralığı denir. Canlıların tolerans aralığı ve tolerans sınırı türden türe değiştiği gibi ortam koşullarına bağlı olarak da değişebilir. Canlıların tolerans aralığı içinde en iyi gelişebildikleri ve en yüksek düzeyde ürün verdikleri özel bir alan bulunur. Bu alana optimum alan denir.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS