Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Çevre Kimyası Konu Anlatımı İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 10. Sınıf Kimya Kimya
452 İzlenme

Açıklama

Çevre Kimyası; hava, su ve topraktaki kimyasal türlerin değişimlerini inceleyen kimya dalıdır. Nüfusun artışı, kentleşme, sanayileşme, egzoz gazları gibi faktörler çevrenin kirlenmesine neden olmaktadır. Çevre kirliliğini hava, su ve toprak kirliliği olarak üç bölümde inceleyebiliriz.
Hava Kirliliği
Atmosferi oluşturan gazlar yeryüzünden uzaklaştıkça seyrelir. Hava dediğimiz gaz karışımı atmosferin en alt bölgesidir. Deniz seviyesindeki kuru havada hacimce %78,08 N2, %20,95 02, %0,04 C02 eser miktarlarda H2, He, Ne, Kr ve CH4 gazları bulunur. Kentlerdeki binalarda kullanılan fosil yakıtlarla motorlu taşıtlardan kaynaklanan S02, C02, C0, azot oksitler, hidrokarbonlar, kurşun, toz gibi kirleticiler, orman yangınları, soğutucu ve aerosellerde kullanılan kloroflorokarbon (CFC) gazları hava kirletici maddelerdir. CFC gazları, ozon molekülleriyle bir seri tepkimeler vererek ozon tabakasının incelmesine neden olurlar. Ozon tabakasının incelmesi güneşten gelen ışınların zararlı etkilerine karşı korunmasız kalınmasına neden olmaktadır.
Sera Etkisi
Fosil yakıtlarının aşırı kullanımı atmosferdeki CO2 yoğunluğunu artırmaktadır. Havanın yüksek katmanlarında biriken C02 tabakası, yeryüzüden yansıyan güneş ışınlarının atmosferin dışına çıkmasını engeller. Dünyanın ortalama sıcaklığını artıran bu olaya sera etkisi denir. Sera etkisi sonucu iklim değişiklikleri, kutuplardaki buzulların erimesiyle sel baskınları görülebilmektedir.
Asit Yağmurları
Fosil yakıtlarının yakılmasından kaynaklanan C02, S02, N02 gibi gazlar asidik oksitlerdir. S02 gazı havadaki su buharıyla birleşerek sülfürik aside, N02 gazı su buharıyla birleşerek nitrik asite dönüşür. Oluşan asitler, asit yağmuru olarak yeryüzüne iner. Asit yağmurları bitki örtüsünün, ormanların, toprağın, suda yaşayan canlıların, binaların, tarihi eserin zarar görmesine neden olur.
Su Kirliliği
Su kirliğinin en önemli nedenleri deterjanlar, boyalar, böcek öldürücü ilaçlar, kimyasal gübreler, çeşitli kimyasallar (HCI, H2S04, NaOH, KOH, NH3 gibi) ağır metal katyonları, petrol ve petrol türevi ürünlerdir. Zirai mücadelede böcek öldürücü olarak kullanılan DDT (Diklor Difenil Triklor etan) zehirli bir kimyasaldır. DDT sulara karıştığında suda yaşayan canlıların bünyesine geçer. Beslenme zinciri boyunca ilerlerek DDT yoğunluğu artan balıklarla beslenen insanlarda kansere varabilecek hastalıklara neden olur. Toplum yapısı değişip şehirleşme ve sanayileşme geliştiği için kişi başına tüketilen su miktarı atmakta ve birçok kirletici de sulara karışmaktadır. Her geçen gün kullanılabilir su kaynakları hızla tükenmektedir. Su kirliliğinin en belirgin sonucu sudaki çözünmüş oksijen miktarının azalmasıdır. Bu durum suda yaşayan canlıları doğrudan olumsuz etkilemektedir.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS