Canlıların Ortak Özellikleri konu anlatımı video İsabet Akademi 9. sınıf biyoloji
Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Canlıların Ortak Özellikleri İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 9. Sınıf Biyoloji Biyoloji
405 İzlenme

Açıklama

Çevremizde canlı ve cansız olarak nitelendirdiğimiz bir çok varlık vardır. Bir kelebeğin ya da ağacın canlı olduğunu; kullandığımız eşyaların örneğin bir masanın ise cansız olduğunu hepimiz kolaylıkla söyleyebiliriz. Peki canlıları cansızlardan ayıran temel Özellikler nelerdir? Canlılar çok sayıda özelliğe sahiptir. Bu nedenle bir varlığın canlı olup olmadığı onun sadece bir özelliğine bakılarak anlaşılamaz. Canlı varlıkların ayırt edilmesinde dikkate alınan ortak özellikler aşağıdaki şemada verilmiştir.

Hücresel Yapıya Sahip Olma: Hücre, bir organizmanın yapısal ve işlevsel olarak temel birimidir. Canlının tüm faaliyetlerini gerçekleştiren, canlılığı temsil eden, organize olmuş en alt düzeydeki yapısıdır. Bazı canlılar bir hücreli, bazı canlılar ise çok hücrelidir. Bir hücreli canlılar tüm faaliyetlerini tek bir hücre içinde gerçekleştirirken, çok hücreli canlılarda yaşamsal faaliyetler organize olmuş çok sayıda hücrede gerçekleşmektedir.

Beslenme: Canlılar yaşamları için gerekli olan enerji ihtiyaçlarını karşılamak, hücre yapısına katacağı maddeleri elde etmek, yeni hücreler oluşturmak gibi birçok yaşamsal faaliyet için beslenir. Canlılar ototrof (üretici) veya heterotrof (tüketici) olarak beslenirler. Ototrof canlılardan olan bitkiler, algler ve bazı bakteriler güneş ışığını ve bazı inorganik maddeleri kullanarak gerekli besinleri kendileri üretir. Heterotrof canlılardan olan mantarlar, hayvanlar ve bazı bakteriler ihtiyaç duydukları besinleri dışarıdan hazır alırlar.

Solunum: Canlılar hayatsal faaliyetlerini sürdürebilmek için beslenmek zorundadır. Hücre içinde besinlerde depo edilen kimyasal bağ enerjisinin açığa çıkarılarak canlının kullanabileceği şekle getirilmesi sürecine ise solunum denmektedir. Hücreler besindeki enerjiden solunum yolu ile ATP üretirler. ATP üretim süreci olan solunum, canlılarda oksijensiz solunum ve oksijenli solunum olmak üzere iki şekilde gerçekleşir. Oksijensiz solunum yapan canlılar oksijen kullanmadan besindeki kimyasal bağ enerjisini ATP ye dönüştürürken, oksijenli solunum yapan canlılar oksijen kullanarak ATP üretirler. Oksijenli solunum ile elde edilen enerji (ATP), oksijensiz solunum ile elde edilen enerjiden fazladır.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS