Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Bir Boyutta Hareket konu anlatımı Hocalara Geldik

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 9. Sınıf Fizik Fizik
497 İzlenme

Açıklama

Bir cismin sabit kabul edilen bir referans noktasına göre yer değiştirmesine hareket denir. Günlük hayatta en çok karşılaştığımız olaylardan biri de hareketin göreceli olmasıdır. Şekilde bisikletle gezmekte olan Begüm ve Vural birbirlerine göre hareketsiz iken otobüs durağında oturan Efe'ye göre hareketlidirler. Begüm ve Vural, yürüyen Uğur`un yanından geçerken Uğur'u geriye gidiyormuş gibi görürler. Demek ki hareket farklı gözlem noktalarına göre farklı algılanmaktadır. Cismin hızı ve hareket yönü, gözlemcinin hız ve hareket yönüne göre değişir. Evrende mutlak sabit bir referans noktası yoktur. 

Hareket ÇeşitleriFizikte; öteleme, dönme ve titreşim olmak üzere üç çeşit hareket vardır. Bir arabanın, trenin veya yürüyen merdivenin hareketi öteleme hareketine; Dünya'nın kendi ekseni etrafındaki hareketi, lunaparklardaki dönme dolap ya da atlıkarınca gibi eğlence araçlarının hareketi dönme hareketine; bir salıncakta sallanan çocuğun hareketi ya da bir sarkacın hareketi ise titreşim hareketine örnektir. 

Konum ve Konum VektörüHerhangi bir cisim veya hareketlinin bulunduğu noktanın belli bir referans noktasına göre yönlü uzaklığına konum denir. Konum vektörel bir büyüklüktür, x ile gösterilir. Birimi metre (m)'dir.

Alınan Yol ve Yer DeğiştirmeAlınan yol ve yer değiştirme birbirinden farklı kavramlardır. Adana'dan İzmir'e doğru hareket eden bir araç haritada verilen yolu izlemektedir. Şekildeki kara yolu takip edildiğinde aracın aldığı yol yaklaşık 1195 km'dir. Yer değiştirme ise başlangıç noktasından, bitiş noktasına çizilen doğrudur. Adana'dan İzmir'e giden aracın yer değiştirmesi; Adana İzmir arası kuş uçuşu uzaklıktır.

Hız ve sürat : Bir cismin birim zamandaki yer değiştirme miktarına hız denir. Hız 9 sembolü ile gösterilir ve vektörel bir büyüklüktür. İki nokta arasında alınan yolun geçen toplam zamana oranı ile elde edilen büyüklüğe sürat denir. Sürat skaler bir büyüklüktür.

Anlık Hız : Bir cismin yörüngesi üzerinde herhangi bir noktadan geçtiği anda sahip olduğu hıza ani hız denir. Konum-zaman grafiği verilen hareketlinin K noktasındaki ani hızı K noktasından çizilen teğetin eğimi bulunarak hesaplanır.

Ortalama Hız : Doğrusal yörüngede hareket eden bir aracın toplam yer değiştirmesinin, bu yer değiştirme için geçen süreye oranına denir.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS