Basit Makineler Konu Anlatımı 2. Bölüm İsabet Akademi Video Çözümlü Sorular 11. Sınıf Fizik
Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Basit Makineler Konu Anlatımı 2. Bölüm İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: Fizik 11. Sınıf Fizik
494 İzlenme

Açıklama

Makaralar: Makaralar sabit bir eksen etrafında serbestçe dönebilen basit makinelerdir.
Sabit makaralar: Yalnızca dönme hareketi yapabilen makaralardır. Kuvvetten kazanç yoktur. Kuvvetin yönü değiştirilerek iş kolaylığı sağlanır.
Hareketli makara: Çevresinden geçen ip çekildiğinde hem dönebilen hem de yükselebilen makaraIardır.
Makara ağırlığı ihmal edilmezse, makaranın ağırlığı P yüküne dahil edilir. F kuvveti ile ipin ucu h kadar çekilirse, karşılıklı paralel iplerin her birinden h/2 kadar kısılma olur ve cisim h/2 kadar yükselir.
Palangalar: Hareketli ve sabit makara gruplarından oluşan düzeneklerdir. Makara ağırlıkları ve sürtünmelerin önemsenmediği palanga düzeneklerinde, kuvvet ile yük arasındaki ilişki, denge şartlarından bulunur. Makara ağırlıkları ihmal edilmiyor ise, hareketli makaraların ağırlıkları asılan cismin ağırlığına ilave edilir.
Eğik Düzlem: Şekildeki P ağırlıklı yük, h kadar yükselmesi için F kuvvetiyle L yolu boyunca çekiliyor. Sürtünmeler önemsenmiyorsa iş prensibi geçerlidir.
Vida: Vidada iki diş arasındaki uzaklığa vida adımı denir. Vida bir tam dönüş yaptığında vida adımı kadar yol alır. n kez döndüğünde ise, h = n.a kadar yol alır.
Vidayı döndürmek için uygulanan F kuvvetinin yaptığı iş, vida tahtaya girerken direngen kuvvetin yaptığı işe eşittir. İş prensibinden Kuvvet . Kuvvet yolu = Yük . Yük yolu

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS