Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Asit ve Bazları Tanıyalım Konu Anlatımı İsabet Akademi

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: 10. Sınıf Kimya Kimya
433 İzlenme

Açıklama

Asitlerin Bazı Özellikleri: Asitler, suda iyonlaşarak çözünürler ve sudaki H iyonu derişimini arttırırlar. Asitlerin sulu çözeltileri elektrik akımını iletir (elektrolittir). Asitlerin tatları ekşidir. Limon suyu, sirke, yeni olgunlaşmaya başlayan elma, erik, çilek, portakal ve üzümdeki ekşiliğin sebebi yapılarında bulunan asitlerdir. Asitler, turnusolun rengini maviden kırmızıya çevirirler. Asitlerin 25 °C'taki sulu çözeltilerinin pH değerleri 7`den küçüktür. Asitler, korozif (aşındırıcı) özellik gösterirler. Asitler tarihi eserleri, mermer ve metal yüzeyleri aşındırırlar. Asitler yakıcı ve cildi tahriş edici özelliğe sahiptirler. Asitler, bazlarla nötralleşme tepkimesi verirler.
Bazların Bazı Özellikleri: Bazlar, suda iyonlaşarak çözünürler ve sudaki OH' iyonu derişimini artırırlar. Bazların sulu çözeltileri elektrik akımını iletir (elektrolittir). Bazların tatları acıdır. Biber, nane, kekik ve diş macunu baziktir. Bazların sulu çözeltileri cilde kayganlık hissi verir. Sabun, deterjan, şampuan, kireç, kostik baziktir.
İndikatör: Asidik ve bazik ortamlarda rengi farklılaşan, bu sayede asitlerin ve bazların teşhis edilmesini sağlayan maddelere indikatör (belirteç) denir. Ticari olarak en yaygın indikatör, turnusoldur. Turnusol, kuzukulağı bitkisinden elde edilir. Çevremizdeki birçok bitki ve çiçeğin yapısında indikatör vardır. Kırmızı lahana, nar, çilek, çay, şalgam, ortanca çiçeği gibi birçok bitkiden indikatör elde edilir.
Asit ve Bazların Sulu çözeltileri
Arrhenius asit-baz tanımı: Suya H iyonu verebilen maddeler asit, OH' iyonu verebilen maddelere ise baz denir. Suyun yapısında H* ve OH' iyonları bulunur. Yapısında hidroksil (OH') grubu bulunan organik bileşikler ise alkol özelliği gösterir. Bu bileşikler nötrdür.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS