Alternatif Akım ve Transformatörler Konu Anlatımı İsabet Akademi Video Çözümlü Sorular 11. Sınıf Fizik
Ders Videoları, Video konu anlatımı
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Alternatif Akım ve Transformatörler Konu Anlatımı İsabet Akademi Video

Öne Çıkan
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: Fizik 11. Sınıf Fizik
559 İzlenme

Açıklama

Alternatif Akımın Etkin ve Maksimum Değeri: Bir alternatif akım devresinde elde edilen akımın, indük-d siyon elektromotor kuwetine bağlı olarak azalıp arttığını, yönüyle beraber şiddetinin de değiştiğini söylemiştik. Bu durumu aşağıdaki grafikte olduğu gibi belirtebiliriz. Grafiğe göre ortalama akım değeri sıfırdır. Oysa bir alternatif akım devresinde akımın etkileri bariz bir şekilde gözlemlenir. Bundan dolayı ortalama değer yerine etkin değer kullanılır. Alternatif akım yerine, devreden aynı sürede geçtiğinde F( Direncinden aynı ısıyı veren doğru akımın şiddetine, alternatif akımın etkin değeri denir.
Alternatif ve Doğru Akımın Avantaj ve Dezavantajları: Alternatif akım jeneratörlerinin verimleri %95 in üzerinde olup, güçleri ve devir sayıları, doğru akım jeneratörlerine göre daha büyüktür. Böylece daha büyük üretim üniteleri kurulabilmekte ve yüksek devir sayıIarında türbinlerin verimi arttığından, türbin jeneratör sisteminin verimi de büyümektedir. Doğru akımın da, alternatif akıma göre bazı üstünIükleri vardır. Doğru akım motorları devir sayısınınJ ayarlanması istenen yerlerde rahatlıkla kullanılmaktadır. Telefon radyo haberleşmesi ve sinyalizasyon gibi alanlarda doğru akım kullanılır. Alternatif akım, kolaylıkla doğru akıma çevrilebildiği halde, doğru akımın alternatif akıma çevrilmesi kolay değildir. Alternatif akım veya doğru akım seçiminde temel sorun, kullanılan cihazların alternatif veya doğru gerilimle çalışmaları değil, enerji üretim tesisleri ile kullanıcılar arasındaki enerji iletiminin verimli olarak yapılabilmesidir. Enerji iletim hatlarında uzun mesafelerde kayıpları azaltmak için gerilim yüzlerce kiIoVolt mertebesine kadar yükseltilir. Gerilimin yükseltilmesi akımın düşük olmasını sağlar; bu da hat kesitinin iletken maliyetinin ve iletim kayıplarının düşük olması anlamına gelir. Ülkemizde dağıtım aşamasında, transformatörler yardımıyla gerilim 220 V seviyesine düşürülür ve abonelere iletilir. Dünya çapında ise tek bir standart yoktur, Her ülke, enerji üretim tesisleri ile kullanıcılar arasındaki mesafe vb. değişkenlere göre kendine uygun gerilim ve frekans değerini seçmiş durumdadır.
Alternatif Akım Devrelerinin Direnci: Bir alternatif akım devresinde akımın karşılaşacağı direnç, kullanılan devre elemanlarına bağlıdır. Saf direnç, bobin ve kondansatörlerden biri, ikisi veya üçü kullanılarak alternatif akım devresi oluşturulabilir.
Rezistans (R): İletkenlerin öz dirençlerinden kaynak-Ğ Ianır. Saf direnç ya da omik direnç de denir. Alternatif akımın frekansından etkilenmez.
İndüktans: Bobinin, akım değişimine karşı koymasından kaynaklanan bir dirençtir. Dalga direnci de denir, Akımın frekansı ile doğru orantılı olarak değişir. Devrede bu dirençten dolayı enerji harcanmaz. Enerji, bobinlerde manyetik alan formunda depolanır. Bobinler iletken tellerin sarılmasıyla oluşturuldukları için bir de omik dirençleri vardır.
Kapasitans: Kondansatörün, akım değişimine karşı koymasından kaynaklanan bir dirençtir. Akımın frekansı ile ters orantılı olarak değişir. Devrede bu dirençten dolayı da enerji harcanmaz.
Yukarıdaki devre elemanları kullanılarak oluşturulan bir alternatif akım devresinin eşdeğer direncine empedans denir ve Z ile gösterilir. Kondansatör ve bobinden oluşmuş alternatif akım devrelerinde, üretecin verdiği enerji omik dirençte ısı olarak harcanır. Kondansatör ve bobin ideal ise (omik dirençleri yok ise) enerji harcanmaz. Doğru akım üretecine bağlı bir kondansatörde, geçici olarak ve gittikçe azalan bir akım oluşur. Bu akım, levhaların yüklenmesini (kondansatörün şarj olmasını) sağlar. Yüklenme sonucunda kondansatör potansiyeli doğru akım üretecinin potansiyeline eşit olduğundan akım kesilir. Alternatif akım devresinde ise akım periyodik olarak yön değiştirir. Bu yüzden devredeki kondansatörler akıma karşı bir engel oluşturmaz.
Transformatörler: Alternatif akımı ya da gerilimi değiştirmeye yarayan ve elektromanyetik indüksiyon olayına göre çalışan düzeneklere transformatör denir. Elektromanyetik indüksiyon olayında sürekli akım değişimi olduğundan transformatörler sadece alternatif akım ile çalışır. Yani doğru akımda kullanılamazlar. Transformatörler, bir demir çekirdeğin kollarına sarılmış bağımsız iki tel sargıdan oluşur. Primer devreye verilen alternatif akım, primer bobinin içinden geçecek şekilde* bir manyetik akı oluşturur. Bu akı, demir çekirdek boyunca sekonder bobinin içinden de geçer. Gerçekleşen değişken manyetik akı transferi sayesinde sekonder devrede bir indüksiyon emk sı oluşur. Bu şekilde primer sargıya uygulanan gerilim ve akım, sekonder sargıdan sarım sayılarının oranına bağlı bir şekilde dönüştürülmüş olarak alınır.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS